View Single Post
  #3  
Vechi 22.08.2019, 19:50:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el principe Vezi mesajul
Metensomatoza


— doctrină despre preexistenta sufletelor. Sufletul filozofului (al înțeleptului), spunea Platon, ajunge prin gnoză (cunoaștere) la biruință și, învingând toate dorințele trupului, el se eliberează de trup și se înalță în sferele superioare ale cosmosului. Aici rămâne în stare de contemplație a Ideilor eterne, timp de câteva mii de ani, după care va fi din nou expus contactului degradant cu un trup nou. Dacă înțeleptul își învinge trupul după multe reîncarnări succesive, sufletul va rămâne veșnic în contact cu Ideile eterne, incoruptibile; dacă însă nu rezistă dorințelor trupului se va degrada, renăscându-se mereu în forme inferioare, la limita cărora, spune Platon, se află tiranul.

Sursa: dervent.ro/dictionar.php?dTitle=bWV0ZW5zb21hdG96YQ==&dL=M
Nu cred ca Platon a putut spune ca sufletul se va "renaste" in forme inferioare, mai mult pentru ca fiind un ganditor foarte profund, putea pricepe ca reintruparea succesiva a sufletului in trupuri are rolul de a evolua(sufletul) , de a experimenta si de a invata totul despre un singur lucru: IUBIREA; e ca si cum ai spune ca elevul care ramane repetent(corigent) in clasa a VII-a va fi pus sa repete gradinita(?!?!?!). Ce folos?
Daca sufletul a invatat o lectie este verificat de viata pe care o traieste, fiindca Dumnezeu ii scoate in fata o situatie de viata pe care va trebui s-o treaca cu bine ca sa "promoveze" la o etapa superioara care-l va solicita mai serios(iar daca nu, atunci va repeta doar faza pe care n-a trecut-o pana reuseste s-o marturiseasca, adica s-o dovedeasca), astfel ca spre finalul evolutiei sale generale sa-L poata marturisi pe Hristos asa cum ne-a invatat chiar El si sa treaca prin tot ce a trecut Iisus Hristos, asa cum au trecut sfintii si mucenicii care L-au marturisit; acestia L-au marturisit pe Dumnezeu prin faptele lor dupa ce au invatat IUBIREA demonstrand-o pana dincolo de sangele propriu.

6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.(In1,6)

Asadar, nu exista reintrupari in forme inferioare.
Inca n-am studiat celalalt post(il voi citi) in care pomenesti ca si sfintii parinti credeau ca reintruparea s-ar face in forme inferioare, ceea ce ar dovedi(dpmdv) ca il preamareau pe om.



P.S. Ceea ce postezi este cumva parte a unei lucrari de seminar? Daca vrei nota mare atunci se justifica sa comentezi si sa combati(ca sfintii parinti) "greseli conceptuale". E cea mai simpla cale(nu cea mai corecta) de a promova examenul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.08.2019 at 02:21:45.
Reply With Quote