View Single Post
  #1  
Vechi 23.08.2019, 17:40:01
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Ce sens sa mai am oare în viața asta?

Ce sens sa am eu in viata daca eu niciodata mai mult ca sigur nu o sa am o prietena, o familie,copii, poate chiar nu o sa am nicio slujba, ca ma afecteaza bolile psihologice si nu pot munci din cauza intensitatii anxietatii sociale, a schizofreniei ,obsesiilor etcDeci eu sunt convins ca nu am cum sa am familie, copii, slujba niciodata, sunt prea afectat de boala, sunt prea vulnerabil...asta este cea mai mare problema, sunt prea vulnerabil, sensibil si dependent de altii, nu pot avea independenta totala fiindca sunt vulnerabil si deci analizand toate astea, ce sens sa ii mai dau vietii? Ce rost mai are viata mea? Pentru ce sa mai traiesc? Luptandu-ma cu problemele psihologice pana la sfarsitul vietii, suferind intruna si traind viata la intensitate minima? Nu vreau sa mor,vreau sa traiesc, dar asta e mai mult din inertie, din instictul de conservare, insa stiu sigur ca deja am 10 ani de suferinta psihologica si ca nu voi avea o viata ca ceilalti oameni. Si deci, ce reper, scop, sens sa ii mai dau vietii? Dumnezeu de ce nu ma vede si nu ma ajuta? Ca tratamentul isi face efectul, nu zic nu, dar doar 45-50%, nici nu poate mai mult, ca sunt niste pastile chimice atat..Eu sunt prea vulnerabil si deja afectat de anxietate sociala și de panica si schizofrenie si nu prea mai am nicio placere mare in a trai si stiu ca nu o sa fiu niciodata implinit, atunci ce sa mai fac? Incotro sa mai merg? Mi-am cumparat Biblie, o sa o citesc, dar chiar si asa tot nu am niciun sens, rost si scop, tot o sa sufar toata viata, tot o sa fiu diferit de ceilalti si tot o sa ma chinui cu anxietate maxima, obsesii, compulsii ,câteodată stări depresive ,probleme de concentrare,etc in timp ce altii sunt scutiti de astfel de suferinte si isi traiesc viata la maxim. De ce inegalitatea asta? Ce sa fac? Nu o sa fiu niciodata implinit, am argumente multe si adevarate.Se vede, de 10 ani, nu ma regasesc si sufar.

Last edited by tigeratlantic9; 23.08.2019 at 17:47:31.
Reply With Quote