View Single Post
  #8  
Vechi 03.02.2016, 14:39:51
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Imi permit sa deschid acest thread pt ca as vrea sa stiu care sunt manastirile de maici athonite din tara dar si de afara.
Athonit vine de la Athos, unde sunt doar calugari, nu sunt maici. Dar deduc ca te referi la atmosfera din astfel de manastiri.

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Alt lucru pe care l-am constatat la manastirile de maici este ca in cele mai multe au preot care slujeste doar in weekend, in timpul saptamanii nu fac decat ele rugaciuni/ cantari/ ceasuri.
Eu am vizitat multe manastiri de maici unde duhovnicul este el insusi vietuitor al manastirii respective si slujeste zilnic, Liturghia si Vecernia.

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Revin- as vrea sa va rog sa imi recomandati manastiri de maici in stilul Manastirii Oasa. Program de rugaciune riguros, cu preot care sa faca Liturghia zilnic si in care sa simti ca Dumnezeu este singurul si unicul scop, sa te simti ca si cum ai fi pe Muntele Athos, total rupt de lume, intr-un inalt mediu duhovnicesc (la Manastirea Oasa asa se simte). In acelasi timp avand o obste predominant tanara si cu studii superioare.
Inca un detaliu- preferabil ca locatia sa fie la munte.
O manastire frumoasa in genul a ceea ce inteleg ca iti doresti tu, este Manastirea Casiel, langa Dej (jud. Cluj) unde e duhovnic parintele Serafim, un om si preot deosebit. Manastirea este de maici si desi nu e tocmai la munte, e destul de izolata intr-o zona de padure, destul de retrasa.
O alta manastire cu obste tanara, dar si ceva mai numeroasa, e Manastirea Sfintei Cruci din Oradea, unde chiar am avut nevoie de medic in timpul unui pelerinaj si am fost trimisi la o maica absolventa de medicina, care ne-a tratat cu multa grija si bunavointa. Au si acolo un duhovnic remarcabil.
Alta manastire de maici e Manastirea Floresti de langa Cluj, unde au chiar doi preoti duhovnici care slujesc zilnic, uneori impreuna cu preoti de mir. Maslurile sunt absolut din alta lume, atat sunt de frumoase. Ambii preoti sunt remarcabili, dar unul dintre ei e ca o raza de lumina curate si calda.
Apoi mai e Manastirea Piatra Craiului, Manastirea Somesul Cald, Manastirea din Episcopia Bihor, cea din localitatea Salciua de pe Valea Ariesului si multe alte manastiri de maicute unde obstea e tanara, unele maici au studii superioare, duhovnicul vietuieste permanent in manastire si slujeste zilnic si in plus, au si posibilitatea de a caza pelerini. Ba mai mult, in unele manastiri mi s-a permis sa ajutam la bucatarie sau la trapeza, ceea ce a fost o mare binecuvantare pentru mine.
Un loc deosebit este manastirea de maici de la Ponor, situata in imediata apropiere a manastirii unde e staret parintele Irineu Curtescu, mare duhovnic. Manastirea de calugari e pe randuiala athonita, dar parintele are grija si de cea de maici. E un loc izolat si incarcat cu har.
Un loc cald e si schitul de la Sinca Veche, unde au un paraclis mic si foarte intim, ca un coltisor de rugaciune.

Astea sunt manastirile care imi vin in minte acum si le-am enumerat pe cele din Ardeal fiindca ai scris ca iti place la Oasa, care e in Alba, la poalele Transalpinei, asa ca m-am gandit ca poate locuiesti in zona. Superbe locuri, dupa parerea mea. Toate.

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Va multumesc si imi cer iertare daca in vreo parte din descrierea pe care am facut-o am judecat sau am suparat pe cineva.
Ai intrebat doar ceea ce te interesa, nu vad nicio greseala sau exagerare.

Doamne ajuta.
Reply With Quote