View Single Post
  #18  
Vechi 18.03.2016, 15:18:54
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe de alta parte, exagerezi. NIMENI nu a fost arestat dupa 1989-1992, in Europa cel putin, pentru ca a mers la biserica. Da. toate astea au fost, si vor mai fi, in alta forma si cu alte motivatii. Legile pot si trebuie sa fie schimbate in mai bine. Dar in nici un caz nu trebuie ignorate. Nici o norma, regula sau lege nu ne interzice sa na urim "conducatorii" sau sistemul politic sub care ne aflam. Ura e ceva ce apare, arde si apoi se stinge in minte. Cit e asa, si nu raneste pe cei din jur, e perfect. Insa chiar si regula nescrisa a instictului social sanatos ne spune ca trebuie sa avem pace in cetate, si respectarea legilor, asa timpite cum sint unele, e cea mai buna sursa de calm social. Chiar daca nu e sfiim sa o spunem, cei mai multi dintre noi respectam legile de frica. Deopotriva frica de conscinte penale, si frica de haosul social si economic care apare IN ABSENTA LEGILOR. Ca sa fie clar.
Stiu ca te referi la Barnervernet. Sint alte topice pentru asta. Sa raminem on-topic, da?
On-topic: Ce cred despre asocierea iepuras-Sf. Pasti? Nu atit blasfemie, cit cretinitate comerciala. Tipic pentru societatea prostilor-multi-care-consuma. Nu bag in seama posterele sau reclamele idioate. Imi plac enorm iepurii, dar imi place mai mult bunul-simt, si mi--ar placea si mai mult o societate in care nu banii vorbesc.
Reply With Quote