View Single Post
  #1  
Vechi 08.11.2019, 17:16:13
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Un sfat..sunt un tânăr ce sufera mult.Ajutor.

Am nevoie de un sfat, un ajutor, o sa scriu mai mult. Oare chiar exista Dumnezeu? Suferința și răul din lume mă face să mă mai gândesc.Mereu am crezut în Dumnezeu însă nu sunt genul de a mă duce la biserica sper că de Crăciun sa citesc și eu macar evangheliile din Biblie.Ca așa mi-am făcut idee de la orele de religie de la școală din trecut.Cum e Dumnezeu? Un tânăr cu suferință că mine(depresii,anxietății,ocs-uri) cum sa mai creadă în Dumnezeu când suferă așa mult și nu se distrează că alți tineri de vârsta lui? Vreau saa distrez cum făceam în copilăria dar nu mă mai lasă, depresia, anxietatea și toc-ul.Eu pur și simplu nu mă mai bucur aproape deloc de viață. Dulciurile mă bucură atât.Nu am părinți religioși,ei sunt total nepracticanti,dar am crescut cu ideea de Dumnezeu pe care o avem toți, ne-am format-o de la ore de religie, din bunici etc Fiind ei nepracticanti total mi-e greu si mie sa fiu creștin practicant dar parca nu prea mai cred așa mult..de când am suferință asta..des îmi analize toată viața și sunt un om care despica firul in patru și mă gândesc asa'Oare de ce Dumnezeu m-a făcut așa slab? Așa de vulnerabil,emotiv și de ce m-am îmbolnăvit de depresie cronica, anxietate, anxietate sociala și tulburare obsesiv compulsivă...de ce? De ce Dumnezeu a ales asta și altora le da distracții și bucurii și viața fericită? Am ADN-ul slab sau sunt blestemat din naștere? Deseori mă gândesc la asta.Nu am noroc deloc în viața din cauza problemelor,nu îmi merge bine pe niciun plan,singurele lucruri bune pe care le am sunt părinții și că am un acoperiș de asupra capului, sunt pensionat temporar pe caz medical și nu știu dacă din cauza problemelor acestea voi putea munci vreodată? Am terminat liceul greu tot din aceasta cauză și nu mai am niciun viitor acum, nu știu mai nimic sa fac deoarece viața mi-a fost măcinată de la 15 ani până la 25 acum de anxietate și depresie și toc.Am fost cocoloșit și sunt practic băiatul mamei așa cum se zice, ar trebui sa fac o școală un curs dar mă gândesc cum și dacă voi putea reuși să fac fata având chestiile astea psihologice.Iau tratament, mă ajută 45 la sută sa zicem dar restul nu.De ce unii oameni au vulnerabilități și probleme așa încât nu pot sa iau facă o viață normală? Cum mă poate ajuta Dumnezeu și mă întreb dacă există,mă poate ajuta sau e posibil, dificil și greu de crezut? Ar fi o speranta pentru mine Dumnezeu.Dar credința mi-e slăbită și am îndoieli, pur și simplu m-am îngrozit când am văzut citate din Vechiul Testament.Erau barbare, rele și aspre.Asa e Dumnezeu? Și în Noul e complet diferit adică mai bun. Sper că zicala aceea fericiți cei ce plâng, că aceea se vor mângâia spusă de Iisus sa fie valabilă și pentru mine...Ce mai e de făcut cu mine in aceasta viață sau sunt un caz pierdut? Mai exista speranță și pentru mine? Va rog un sfat prietenesc..Va mulțumesc că ați citit tot.
Reply With Quote