View Single Post
  #25  
Vechi 30.04.2009, 00:48:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru Fani71

Geo, dar tu de unde ai luat ideea ca sinuciderea e singurul pacat care nu se iarta chiar daca te pocaiesti? In Evanghelie Hristos zice ca singurul pacat care nu se iarta este cel impotriva Duhului sfant, adica, din cate stiu eu, cel de la care NU te pocaiesti, pentru ca nu lasi Duhul sa lucreze in tine. (ar fi mai multe de zis...)
Dumnezeu ne-a promis ca daca ne pocaim ne poate ierta de la cele mai grave crime.
Este una din ideile crestine fundamentale.
Sora mea, NU am luat ideea si nu trebuie sa o iei de nicaieri! Gandeste liberi: de BUNA VOIE de "lepezi" de viata DATA in DAR de Dumnezeu si NU mai ai cum sa faci POCAINTA daca NU mai esti in viata!!!! POCAINTA SE FACE IN VIATA FIIND!!! nu in clipa SINUCIDERII!!! NU EXISTA ASA CEVA!!!! TE-ai lepadat de VIATA ("Eu sunt Calea, Adevarul si VIATA") adica te-ai lepadat de HS! Cum poate fi pocainta in ultima secunda de LEPADARE??? Cand DRACII stau cu miile sa iti ia sufletul!!!
ITI RECOMAND sa citesti "alea sufletelor spre vesnicie - Vamile Vazdului" de pr.Nicodim Mandita, sunt 2 vol URIASE!!! de acolo ai sa inveti multe, apoi daca ai citi oleaca de Dogmatica sa vezi ce inseamna "viata"...
Apoi, PACATELE IMPOTRIVA DUHULUI SFANT nu au iertare pt cei care nu se indreapta!!! cade altfel pt orice pacat nepocait NU avem iertare!!! Dar "Dumnezeu nu vrea MOARTEA PACATOSULUI, ci sa se intoarca si sa fie VIU"!!! deci sa stii ca si pacatele IMPOTRIVA Duhului Sfant se iarta, DACA VREI SA TE MNTUIESTI, DACA FACI POCAINTA AMARA PT ELE, DACA NU LE MAI REPETI!!! si aceasta POCAINTA o faci in VIATA, dar pt SINUCIDERE CUM MAI FACI POCAINTA DACA TE-AI DAT DRACULUI SINGUR DE BUNA-VOIE??? (iertare de expresie!!!)

Pai eu am dat un exemplu! Am citit viata sfintei asteia in Sinaxar, si recunosc ca m-a mirat, de asta am si retinut ideea. Din pacate nu-mi mai aduc aminte cine este.
[COLOR=red]NU EXISTA NICIUN SFANT CARE S-A SINUCIS!!![/COLOR]
Inseamna ca ai citit in sinaxarul catolic, acolo stiu de o sfanta care s-a sinucis... La ORTODOCSI nu exista asa ceva!!! esxista spre exemplu sf.Sofia care de buna voie a intrat singura in apa... nu a mai stat sa o duca soldatii sa o inece!!! AICI STA ALTFEL TREABA!!! Sf.Eufrasia care s-a folosit de "minciuna" i-a spus soldatului ce voia sa o "rusineze" ca daca isi pune anumite plante dupa gat si el va lovi cu sabia, ea va ramane nevatamata, si de unde? imediat i s-a taiat capul...
Dar fratioa ta nu ai spus care sfant!!! Reciteste SINAXARUL si spune CONCRET!!! NU MERGEM PE PRESUPUS!!!!

Cand cazi de la etaj, ai timp sa spui 'Doamne, iarta-ma!' Si se pare ca atunci cand esti pe moarte, iti vezi toata viata intr-o secunda (au spus asta unii care au fost in coma si si-au revenit) In secunda aia, de ce ar fi imposibila pocainta?
Cand cazi de la ETAJ, nu e tot una cand TE ARUNCI!!!
In ultima clipa din viata POTI face POCAINTA dar nu e tot una ca atunci cand iti iei viata, cand te LEPEZI pur si simplu de DUMNEZEU, ca si asta inseamna sinuciderea!!!

daca este un bolnav mintal grav? Si la urma urmelor, cine suntem noi sa judecam? Hristos ne-a zis sa nu judecam.
Sunt de acord ca sinuciderea e pacat foarte grav, dar una e sa acuzi pacatul si alta pe pacatos.
BOLNAVUL MINTAL nu e stapan pe sine!!! dar a avut ocazia sa afle ca SINUCIDEREA il duce la pieire, dinainte sa o ia razna!!! NU EXISTA SCUZA!!! Daca MUREA de "nebunie" era iertat de HS, ca a suferit!!! si se mantuia!!! asa ca NU se poate nici in acest caz... SINUCIDEREA NU ARE IERTARE!!!! SINUCIGASUL SE FACE UNA CU PACATUL!!!! NU ARE IERTARE!!!! De aceea si Biserica NU a randuit NICIO SLUJBA sau macar UN Domane miluieste pt el... NU ITI DAI SEAMA DIN ASTA DE GRAVITATEA PACATULUI??? nici in CIMITIR nu au voie!!! ASTA STIAI????

dupa tine, sinucigasii sunt mai departe de Dumnezeu decat dracii?
Dracii s-ar putea spune ca au facut mai rau decat sa se sinucida, pentru ca au renuntat in plina constiinta de cauza de la comuniunea cu Dumnezeu. Un nenorocit care se sinucide de multe ori nici nu are habar de Dumnezeu.
De ei se spune ca nu se pot mantui pentru ca nu au pocainta, dar uite ca si acolo au existat exceptii!
Soro, dracii au cazut numai in MANDRIE SI S-AU FACUT DRACI!!! Ce ar fi fost de ei de s-ar "lepadat" de Dumneze sau sa Il fi IGNORAT ??? Pare inocenta mandria, dar e atat de grava!!! La fel si sinuciderea! IN PLINA CONSTIINTA SE LEAPADA OMUL DE CREATIE DE STAPUL EI DE COMUNINEA CU TOT!!!! Daca mandria i-a facut pe ingeri DRACI, sinuciderea ce ii face pe OAMENI??? mai rau ca DRACII!!! sinucigasii sunt in trapta cea mai de jos si ultima a IADULUI!!!!
Dracii de RECUNOSC madria lor, SE REFAC IN INGERI de LUMINA!!! Dar sinucigasul ce mai poate face???? ABSOLUT NIMIC!!!

Daca ar fi asa de imposibil sa influentam cu rugaciunile noastre soarta unei persoane, atunci de ce se fac atatea parastase si de ce ni se cere sa ne rugam pentru morti? N-om fi noi toti sfinti, dar cine stie ce rugaciuni asculta Dumnezeu? Poate ca o singura rugaciune zisa chiar din adancul inimii este mai ascultata uneori decat toate mataniile in miez de noapte.
Ce stim noi? Ii punem limite lui Dumnezeu? Tarharul de pe cruce atata a zis 'iarta-ma pe mine pacatosul' si hop, in rai cu el!
Surioara, rugaciunile de pomenire si parastasele NU SUNT PT SINUCIGASI!!! Ei nu se pomenesc ABSOLUT DELOC timp de 7 ani!!! nici la pomelnic, nici la Sf.Liturghie, nici la parastas!!! la NIMIC!!! POMENILE sunt numai pt cei ce au murit de moarte buna / crestineasca, sau de moarte provocata de o intamplare anume - omor sau accident! Eutanasia este TOT o sinucidere, nu o faci tu, dar il pui pe altul sa te omoare, ca sa il mai pui si pe ala partas cu tine la crima!!!! Daca femiea moare in timp ce face avort... la fel!!! Fumatul este tot o sinucidere!!!! SINGUR SI DE BUNA VOIE ITI IEI VIATA!!!!
POMENILE Si PARASTASELE ajuta si inmultesc faptele bune pt sufletul plecat din viata, chiar de a facut numai fapte ele, ele pot ierta toata pacatele, si in ZIUA JUDECATII sa fie RIDICAT la CER!!! Dar SINUCIGASUL A PIERDUT ORICE LEGATURA CU CREATORUL, si-a inchis ORICE CALE de a patrunde MILA lui Dz la el!!! a inchis orice canal de patrundere a Harului Sau!!! s-a IZOLAT de tot!!! De ce??? si sinucigasul a fost inzestrat ca si ceilalti oameni cu DARLUI LIBERTATII!!! INSUSI Dz ne respecta acest DAR, si ne lasa singuri!!! Deci si sinucigasului ii respecta dorinta lui de LIPSA ORICAREI COMUNIUNI CU EL, DUMNEZEU!!! LIBERTATEA ESTE PIATRA FACUTA DE DUMNZEU CE NICI EL NU O POATE RIDICA!!! NUmai sa vrei sa fii ridicat si El te ridica, dar sinucigasul, NU VREA!!! Deci, Dz l-a parasit!!!!

TAlharul, sa fim seriosi, i-a parut rau din toata fiinta de faptele sale, si a fost singurul care L-a recunoscut pe Domnul Iisus ca DUMNEZEU si IMPARAT AL IMPARATIEI ESHATOLOGICE, DIVINE, CERESTI!!!! el a facut si o marturisire pe Cruce, nu numai ca s-a pocait!!! a si CREZUT in El, Hristos!!! Asa se explica MANTUIREA TALHARULUI!!! El nu si-a luat viata!!! I-a fost luata, deci este si MARTIR!!! (citeste pe Sf.Ioan Hrisostom)
Reply With Quote