View Single Post
  #8  
Vechi 22.05.2011, 22:30:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Într-un topic anterior, discutam aprins cu câțiva membri ai acestui forum care par să creadă ca a fi ateu e egal cu a fi rău, crud și nemilos.
Ateismul îmi pare mai degrabă consecință a răului decât cauza lui.

Cauza practic a tuturor relelor este spiritul schismatic, la rândul lui izvorât din mândrie. Este rejetul autorității legitime și tradiției la orice nivel: eclezial, profesional, politic, în familiile și viețile noastre. Dovedesc spirit schismatic atunci când mă revolt față de autoritatea legitimă. Sunt rebel și ce mă învață tatăl meu e de pe vremea lui Pazvante. Profesorii mei sunt depășiți, eu știu mai bine decât ei. Trebuie să lucrez în contra șefului meu și nu împreună cu el. Desigur, spre binele firmei. Regele este expresia unui sistem nedrept, care trebuie răsturnat: președinții puși de jos în sus în mod sigur vor guverna mai bine decât regii puși de sus în jos. Primarul a stabilit o regulă ? Înseamnă că trebuie încălcată. Societatea tradițională se bazează pe familie ? Deci, familia trebuie subminată. Învățământul tradițional nu e bun, prea se bazează pe memorizare. Trebuie un învățământ nou, reformat, în care discipolii să fie ei înșiși și în niciun caz să nu încerce să își copieze magiștrii. Spirit schismatic aceasta înseamnă: ignorarea faptului că "toată darea cea bună de sus este". Din punct de vedere filozofic, este absurditatea însăși să îți închipui că din ceva inferior poate rezulta ceva superior.

Toate acestea duc la ateism și nu ateismul este cauza lor. Spiritul schismatic e stare de spirit, nu convingere: convingerile îi urmează.

Dar, așa cum spunea Liiceanu, "ieșirea din tipare vechi înseamnă intrarea în tipare noi". Ateismul, ca paradigmă a lumii e azi, este tranzitoriu. Viitorul nu va fi al ateismului. Dacă se continuă actuala tendință, viitorul va fi al unei spiritualități false, inversate. Să nu fim naivi și să credem că Sărsăilă se mulțumește cu disimularea. Planul lui final este să fie domn încoronat în public, să i se aducă jertfă și cult. Maimuța lui Dumnezeu vrea să domnească precum Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.05.2011 at 22:34:39.
Reply With Quote