View Single Post
  #6  
Vechi 12.02.2012, 23:25:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Probabil ca multe propuneri si multe rugaciuni inalta fiecare , in particular , pt. un asemnea prunc nevinovat . Ma refer la cele care nu se posteaza , deoarece exista si oameni care prefera aceasta varianta .
Cu toate acestea , cu retinere/smerenie, va propun , sau propun celor care sunt dornici , ca sa ne unim citiva, citi vom reusi sa ne stringem , si sa facem timp de 40 de zile unul din acatistele Maicii Domnului pt. cancer ( Pantanasa , Vindecatoarea , Acoperamintul MD) sau al unui sfint recunoascut ca grabnic ajutator in situatii disperate (Sf. Nectarie Taumaturgul , Sf. Efrem cel Nou, etc) sau sa facem 2 acatiste simultam, adica in aceiasi zi (unul al Preacuratei si unul al unui sfint taumaturg) in modul ca fiecare din cei care ne vom stringe sa citeasca intr-o zi aceste acatiste (sau cite 2 frati , unul un acatist si altul celalalt) si tot asa pina se vor face 40 de zile de rugaciune neintrerupte iar apoi fiecare dintre oranti sa faca o milostenie cit de mica in numele acestui prunc .
Si daca or mai exista si alte initiative folositoare le vom propune pe thread si vom vedea ce iese.
In cazul in care vom cadea de acord sa facem aceasta nevointa, sa o giram pe Dorina , care a si deschis acest fir, sa conceapa in amanunt exct cum se va desfasura totul si sa ii dam drumul deoarece in asemenea boli timpul nu mai este la discretie .

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau ... este doar o propunere . Daca va deranjeaza va rog sa considerati ca nici macar nu mi-am deschis gura !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote