View Single Post
  #19  
Vechi 04.10.2021, 15:32:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
@Moroco: conform Apostolului Pavel doar omul duhovnicesc poate judeca și înțelege aspectele spirituale. Pentru restul, indiferent cât de inteligenți sau educați ar fi, ele sunt imposibil de înțeles pt ca le lipsește paradigma corecta de interpretare. Dacă un om este căzut într-o asemenea stare, indiferent de motiv, este nerealist sa ii ceri claritate spirituala. Doar mergând pe un urcuș duhovnicesc poate capătă perspectiva corecta. Tu, dacă te rostogolește pe o panta, ca să înțelegi unde ești și cum trebuie sa urci, prima data trebuie sa oprești căderea. Nu este deloc greșit sa înțelegi cauzele căderii sau vina ta în prodecerea evenimentelor dar cât timp nu oprești căderea ca să ai un minim de luciditate nu cred ca se poate cere ceva de la acel om. Cum oprești căderea este, întradevar, o discuție mai ampla, eu m-am referit strict la prima etapa.
Si eu, la intrebarea: Cine este adevarata victima si care este victima care striga cu glas de balaur ca din gura de sharpe ca este insemnat si foarte important, suferind asa ca lumea cand ii cade babilonul cel mare?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa