View Single Post
  #1072  
Vechi 21.10.2008, 19:37:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din Epistola catre Romani a Sfantului Apostol Pavel:

Capitolul 12, 9-21:


[SIZE=2]9.[/SIZE][SIZE=2]Dragostea să fie nefățarnică. Urâți răul, alipiți-vă de bine. [/SIZE][SIZE=2]10.[/SIZE][SIZE=2]În iubire frățească, unii pe alții iubiți-vă; în cinste, unii altora dați-vă întâietate. [/SIZE][SIZE=2]11.[/SIZE][SIZE=2]La sârguință, nu pregetați; cu duhul fiți fierbinți; Domnului slujiți. [/SIZE][SIZE=2]12.[/SIZE][SIZE=2]Bucurați-vă în nădejde; în suferință fiți răbdători; la rugăciune stăruiți. [/SIZE][SIZE=2]13.[/SIZE][SIZE=2]Faceți-vă părtași la trebuințele sfinților, iubirea de străini urmând. [/SIZE][SIZE=2]14.[/SIZE][SIZE=2]Binecuvântați pe cei ce vă prigonesc, binecuvântați-i și nu-i blestemați. [/SIZE][SIZE=2]15.[/SIZE][SIZE=2]Bucurați-vă cu cei ce se bucură; plângeți cu cei ce plâng. [/SIZE][SIZE=2]16.[/SIZE][SIZE=2]Cugetați același lucru unii pentru alții; nu cugetați la cele înalte, ci lăsați-vă duși de spre cele smerite. Nu vă socotiți voi înșivă înțelepți. [/SIZE][SIZE=2]17.[/SIZE][SIZE=2]Nu răsplătiți nimănui răul cu rău. Purtați grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor. [/SIZE][SIZE=2]18.[/SIZE][SIZE=2]Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiți în bună pace cu toți oamenii. [/SIZE][SIZE=2]19.[/SIZE][SIZE=2]Nu vă răzbunați singuri, iubiților, ci lăsați loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul". [/SIZE][SIZE=2]20.[/SIZE][SIZE=2]Deci, dacă vrăjmașul tău este flămând, dă-i de mâncare; dacă îi este sete, dă-i să bea, căci, făcând acestea, vei grămădi cărbuni de foc pe capul lui. [/SIZE][SIZE=2]21.[/SIZE][SIZE=2]Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul cu binele. [/SIZE]

Si dupa cum vad, din cele spuse de Sfantul Apostol Pavel, cred ca mai ales eu, dar si fratia ta, sora, avem de urcat drum lung pana la dragostea lui Hristos, dragostea cea nefatarnica...

Te rog sa ma ierti pe mine, pacatosul , si sa te ierte si pe fratia ta, Bunul Dumnezeu, sora intru Hristos!

Razvan