View Single Post
  #1073  
Vechi 21.10.2008, 20:17:28
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceasta, daca nu tii cu orice pret sa ne faci in continuare lupi, apostati, schismatici/eretici, mincinosi. In cazul acesta rup orice discutie cu fratia ta, ca sa nu ma tulbur de cele ce le slobozesti cu atata usurinta prin scris, considerand-o ca pe ceva de rea-credinta...

Si oare vedenia Parintelui staret de la Manastirea Sihastria, Ioanichie MOROI, dupa trei saptamani de post negru neintrerupt, cum ca nu simplii credinciosi vor da socoteala de schimbarea calendarului, ci mai marii BOR de atunci [n .m. Patriarhul Miron Cristea, in acelasi timp si om politic, deci slujitor si lui mamona...] ce au hotarat aceasta neghioaba schimbare, nu-ti spune nimic? In plus, m-a facut sa ma cutremur de-a binelea de putina mea credinta, ceea ce a spus Sfantul Apostol Pavel in Epistola catre Galateni I, 6-9:

[SIZE=2]6.[/SIZE][SIZE=2]Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, [/SIZE][SIZE=2]7.[/SIZE][SIZE=2]Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. [/SIZE][SIZE=2]8.[/SIZE][SIZE=2]Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! [/SIZE][SIZE=2]9.[/SIZE][SIZE=2]Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema![/SIZE]

Nu cumva acesta anatema pronuntata de Sfantul Apostol Pavel se refera inclusiv si la schimbarea calendarului din 1924, infaptuita la Congresul Ortodox de la Constantinopol din 1923, in prezenta reprezentantilor a numai 9 [noua] Biserici Ortodoxe Autocefale ?


Te rog sa ma ierti pe mine, pacatosul , si sa te ierte si pe fratia ta, Bunul Dumnezeu, sora intru Hristos!

Razvan