View Single Post
  #1077  
Vechi 25.10.2008, 12:55:14
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

[COLOR=black][quote=geo.nektarios;96880] TE rog frumos sa imi raspunzi la o intrebare simpla: am facut eu vreo batjocura la adresa voastra facandu-va "lupi" sau "mincinosi" sau ceva de genu? /quote][/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]nu... mai rau, ne-ai numit schismatici.[/COLOR]
[COLOR=black]si, oricum, nu tie iti erau adresate acele cuvinte. lupi in piele de oaie si mincinosi sunt aceia care incearca cu tot dinadinsul sa denigreze imaginea Bisericii... fie prin rastalmacirea canoanelor, fie prin povesti inventate, fie.. fie...[/COLOR]
[COLOR=black]iar voi intrati in aceeasi oala cu ei daca ii credeti pe cuvant si ii invatati pe altii aceleasi neadevaruri fara sa cercetati.. cu atat mai mult cu cat vi se spune ca nu-i adevarat.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
Dar, avnd in vedere NECANONICITATEA oricarei fapte din BOSVR datorita NEASCULTARII DE SFANTUL SINOD AL BOR (cf.can 34 Apostolic) au cazut in schisma (rupere de Biserica Mama - BOR)!
[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]observ ca, desi nu te obosesti nici macar sa tragi cu ochiul pe site-ul mitropoliei noastre, tot continui cu acuzele.[/COLOR]
[COLOR=black]una e sa faci neascultare pt ca ti s-a pus tie pata, asa, fara motiv... si alta e cand ai un motiv intemeiat.[/COLOR]
[COLOR=black]uite, iti dau link-ul care te duce exact la capitolul pe care trebuie sa-l citesti... tu nu trebuie decat sa faci click si sa citesti paragraful ingrosat care incepe cu "".... cei care se despart pe sineși de împărtășirea cea către întâiul șezător al lor..."[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
In cazul acesta rup orice discutie cu fratia ta, ca sa nu ma tulbur de cele ce le slobozesti cu atata usurinta prin scris, considerand-o ca pe ceva de rea-credinta...
[/COLOR]
[COLOR=black]patetic... [/COLOR]
[COLOR=black]pe ce topic suntem? adica eu, in "casa" mea, sa tac? te-am fortat eu, cumva, sa intri, sa citesti si sa postezi pe topicul asta? [/COLOR]
[COLOR=black]hai, chiar te rog sa-ti iei jucariile si sa pleci. tu si toti care nu sunteti dispusi sa ascultati/ cititi cuvantul Bisericii Ortodoxe Rasaritene.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]si...nu ma intereseaza ce crezi tu despre ce spun eu, dar ai grija... daca vei continua sa pleci de la premisa ca tot ce spun eu sau altii sigur este fals sau de rea-credinta, atunci nu vei pricepe nimic niciodata.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]repet ceea ce-au mai spus si altii inclusiv Luly, autorul topicului, rolul acestui topic este de a informa si nu de a va convinge cu tot dinadinsul... fiindca totul ramane la latitudinea voastra. dar voi, cu rea-vointa, sunteti aceia care provocati galceava aducand tot felul de acuze asteptand probabil sa va dam dreptate. repet, nu v-a obligat nimeni sa intrati pe acest topic, nu v-a obligat nimeni sa cititi postarile de aici si nimeni nu v-a fortat sa va dati cu parerea. sunteti liberi sa nu mai intrati. [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
9.Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema!
[/COLOR]
[COLOR=black]ANATEMA cu toate schimbarile si toate inovatiile![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]este adevarat ca nu noi vom raspunde pt schimbarea calendarului, dar v-om raspunde pt intretinerea lui, pt faptul ca, desi am aflat care este adevarul, totusi am continuat pe calea cea stramba, pe calea care evident duce spre ecumenism, dar, dupa cum este si titlul controversatului film, voi mergeti inainte "cu ochii larg inchisi" si nu vreti sub nicio forma sa intelegeti aceasta. plecati de la premisa ca sigur fals si nu va duce spre ecumenism, sub nicio forma nu vreti sa intelegeti ca schimbarea calendarului este primul pas spre ecumenism, desi motivul a fost pronuntat foarte clar de catre patriarhul Meletie "Pentru sarbatorirea simultana a marilor praznice crestine de catre toate Bisericile" (si pt ca m-ati provocat, chiar am sa postez cateva chestii interesante despre acest patriarh-mason Meletie al Constantinopolului)... si nu numai ca l-a pronuntat Meletie la acea vreme, ba chiar vedeti cu ochii vostri in ce stadiu se afla BOR la ora actuala si ce lupta duce cu inovatorii... bineinteles, numai cine nu vrea, nu vede si nu crede.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
in prezenta reprezentantilor a numai 9 [noua] Biserici Ortodoxe Autocefale
[/COLOR]
[COLOR=black]hai, chiar te rog, spune care sunt acele 9 Biserici autocefale reprezentate. [/COLOR]
[COLOR=black]si prin cine sunt reprezentate?[/COLOR]
[COLOR=black]si sa nu te faci ca ploua... daca nu raspunzi imi demonstrezi ca nu stii despre ce vorbesti (de fapt, oricum nu stii despre ce vorbesti)[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]intrebarea este valabila si pt geo.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
Sora ispita_ta,

Iata mai jos un articol scris de insusi episcopul Chiprian cu care voi spuneti ca sunteti in comuniune, in revista "Orthodox World" in anul 1980, care m-a lamurit si pe mine in privinta originii si dreptei socoteli in credinta a mateitilor. ATENTIE, sora, episcopul CHIPRIAN ii face pe mateiti extremisti in ale credintei, care nu tin dreapta socoteala a iconomiei trebuincioase Bisericii pentru mantuirea sufletelor. Declarandu-te mateita, te consideri automat in afara de comuniunea cu episcopul Chiprian, pe care zici ca il pretuiesti atat de mult:
[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]prin asta imi dovedeti cu cata ignoranta intri pe forum.[/COLOR]
[COLOR=black]imi dovedesti ca nu citesti mesajele decat printre randuri.[/COLOR]
[COLOR=black]imi dovedesti ca nu citesti decat ce-ti convine. daca ai vazut cuvantul "nesimtit" imediat imi sari in cap "ia, sa-i dau eu peste nas ca m-a jignit" fara sa te gandesti macar o clipa ca poate chiar am un motiv intemeiat la care ar trebui sa reflectezi.[/COLOR]
[COLOR=black]imi dovedesti ca, daca intr-adevar citesti tot si cu atentie, atunci este mult mai grav intrucat imi rastalmacesti cuvintele.[/COLOR]
[COLOR=black]si atunci ma faci sa te intreb: esti unealta cuiva?[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]hai te rog, arata-mi unde m-am declarat mateita? imi doresc din tot sufletul sa-mi dai exact citatul unde m-am autodeclarat mateita si apoi te las sa-ti iei jucariile si sa pleci![/COLOR]