View Single Post
  #1078  
Vechi 25.10.2008, 13:56:42
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
Pr Epifanie a grait impotriva ADEVARULUI, impotriva Bisericii lui Hristos.. iar noi ce pozitie ar fi trebuit sa adoptam? ar fi trebuit sa aplicam legea tacerii? oare nu "prin tacere il tradam pe Dumnezeu" (Sf Grigorie Teologul)?
noi ne-am legat de pacatele pr Epifanie? am pomenit ceva de curvie, betie sau alte pacate personale? nu!
pr Epifanie ca si altii (Arie, Nestorie) a propovaduit MINCIUNA, iar DOCTRINA acestuia, MODUL DE GANDIRE SI INTERPRETARE A SF TRADITII, implicit CARTEA sunt de cea mai joasa speta.

care a fost atitudinea Sfintilor fata de acei "minciuno-ierei"? oare ai uitat de palma Sfantului Nicolae?
de vreme ce Sfintii Parinti ne invata sa nu permitem nimanui sa vorbeasca de rau pe duhovnicul nostru, iar de nu ne asculta si continua sa-l barfeasca sa-i aplicam o palma... cu atat mai mult in cazul de fata, cand minciuna este la nivel inalt si atac impotriva intregii Biserici!
cu ce a gresit Catacombele Ortodoxiei prin faptul ca a dezmintit cateva (nu pe toate) din minciunile propovaduite de neostilisti?!

ce alta atitudine ar fi fost mai potrivita? poate ne inveti tu.
ar fi trebuit sa-l aprobam si sa spunem "da, vrednicul de pomenire pr Epifanie ne invata corect minciuna...".
Dumnezeu stie unde se afla, dar eu nu pot cinsti un propovaduitor mincinos.



glumesti, nu?
daca te lauzi ca ai citit cartea, oare n-ai citit si ce-a recunoscut inca pe prima pagina?

"Ea [revista] a fost întotdeauna un ap
ărător călduros al drepturilor dumneavoastră la libertate și un acuzator nemilos al abuzurilor Bisericii oficiale, care în mod repetat a uitat duhul creștinesc și, concepându-
se pe sine în mod greșit ca pe un stat polițienesc, a întreprins împotriva voastră prigoane dureroase și în același timp sălbatice."

acestea s-au intamplat si in Biserica Ortodoxa de Rasarit din Romania.
vrei sa-ti citez nenumarate relatari despre preotii neostilisti? sa-ti citez exact marturiile crestinilor de pe vechi care participau la slujbe si brusc se trezeau cu DRACI in sutane, ajutati de militie si pompieri sa faca ravagii prin biserici si chiar VICTIME?! chiar vrei sa-ti citez cum nici autoritatile nu aveau atata NESIMTIRE si LIPSA DE DRAGOSTE, implicit LIPSA DE SMERENIE incat sa se urce pe turlele bisericilor si sa darame crucile si apoi sa le calce-n picioare?!
iti vine greu sa crezi, nu? poate imi vei spune ca ma las manipulata, dar afla ca pastorii nostri se lovesc in continuare de aceeasi atitudine de mahala. oare ti se pare firesc (ca sa nu spun crestinesc!) ca un om (ca sa nu spun preot!) sa cheme un preot de pe vechi sa-i faca sfestani, iar cand preotul ajunge sa inceapa sa-l huleasca si sa-l ameninte doar pt ca este "stilist"?!
chiar era nevoie sa reamintesc de aceasta pata neagra din istorie? ca apoi tot voi sa ne sariti in cap ca ne dam victime?!

de sigur, trebuie sa mentionez, nu toti preotii de pe nou au acelasi comportament "crestinesc".

revin si intreb, cu ce a gresit Catacombele Ortodoxiei prin dezmintirea unor informatii?
informatii care, de altfel, la origine, nici macar nu ni se adreseaza noua, ortodocsilor de stil vechi din Romania si nici macar celor din Grecia! da, da! ai citit bine! nici noua si nici grecilor cu care suntem in comuniune!

[SIZE=3][COLOR=maroon]"Dintru bun început, este de remarcat faptul că epistolele sale referitoare la problema schimbării calendarului sunt scrise la adresa unei aripi radicale a ortodocșilor de stil vechi din Grecia, ale căror vederi ecleziologice nu le împărtășim și cu care nu avem nici un fel de relații. [/COLOR][COLOR=maroon]Prin urmare, o parte din perspectiva schițată de autor nu corespunde defel situației existente în România, argumentația sa fiind specifică Greciei."[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=black][COLOR=maroon][COLOR=#000000]iar BOR, ca o Biserica ce propovaduieste "numai" adevarul si cu intentii intotdeauna "curate", ce-a facut? a tradus termenul "mateit" prin "stilist" (Mateiții alcatuiesc aripa radicala a ortodocsilor de stil vechi din Grecia urmand ecleziologia Episcopului Matei de Vresthene) si uite asa a gasit o arma impotriva “fratilor lor stilisti”...[/COLOR]
[COLOR=#000000]iar fratii lor stilisti, dupa parerea ta, ar fi trebuit sa taca fiindca nici macar dreptul la replica n-au. [/COLOR]
[COLOR=#000000]de fapt, sa-ti spun sincer, acele articole nici n-ar fi existat daca nu ar fi insistat crestinii pt realizarea lor... tocmai pt ca revista se ocupa de teme mult mai serioase si nu de comentarea unor carti care, de fapt, nici nu ni se adreseaza, dar de care, intr-un mod viclean, BOR s-a folosit pt a lansa un atac la adresa noastra...[/COLOR]


[COLOR=#000000][va urma][/COLOR][/COLOR][/COLOR]



Sora,

Citeste ultimul paragraf din acest post al tau "...
[COLOR=black][COLOR=maroon][COLOR=#000000]iar BOR, ca o Biserica ce propovaduieste "numai" adevarul si cu intentii intotdeauna "curate", ce-a facut? a tradus termenul "mateit" prin "stilist" (Mateiții alcatuiesc aripa radicala a ortodocsilor de stil vechi din Grecia urmand ecleziologia Episcopului Matei de Vresthene) si uite asa a gasit o arma impotriva “fratilor lor stilisti”...
[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=maroon][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=maroon][COLOR=#000000]Nu dai de inteles ca ti se pare nelalocul lui tremenul de "stilisti" si ti s-ar parea mai corect cel de "mateit" ? De asta am cautat informatii despre "mateiti" si am gasit articolul mitropolitului Chiprian care es disociaza de mateiti, acuzandu-i de3 "super-corectitudine" si prin aceasta de o parere inalta despre ei insisi, incat vad paiul din ochii altora, nu si barna din proprii lor ochi.[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=maroon][COLOR=#000000]Si, ca o paranteza, tot repeti in mod inxconstient "anatema, anatema, anatema". Stii exact ce inseamna acest termen de-l folosesti cu atata lejeritate? Stii ca a spune chiar si in gluma "anatema" este un pacat de moarte, caci "anatema" inseamna blestemul de a-l trimite pe cineva de viu in fundul iadului alaturi de diavolii cei cumpliti? Stii ce se spune in indreptarele de spovedanie despre blesteme? Ca sunt PACATE DE MOARTE. De aceea, mie,personal, mi-i o frica teribila numai sa pronunt acest cuvant, stiind ce inseamna, adica BLESTEM. Din cate stiu numai arhiereii din Sfintele Sinoade, nici macar simplii preoti mireni sau preoti calugari n-au dreptul sa anatemizeze pe cineva, dar'mi-te un mirean cum esti fratia ta, sora, crezi ca are dreptul? Ca unii zeloti de pe la 1920 au pronuntat acest cuvant asupra celor de pe nou, oare la spovedanie la duhovnicul lor au vorbit despre blestemul pe care l-au aruncat ??? De aceea, eu, tu, restul simplilor mireni si niciun simplu preot sau episcop [care nu fac parte din Sfintele Sinoade] n-avem dreptul sa aruncam in stanga si-n dreapta cu tot felul de anateme. Asta-i dovada de extremism, asa dupa cum il definesc masonii americani in legatura cu fundamentalistii musulmani, nu dovada de dragoste frateasca... Si-i cauza din care, oricat as vrea sa ma apropii de fratii stilisti, nu pot sa fac pasul hotarator in acest sens. Daca n-ati mai blestema cu atatea anateme si ati da mai multa atentie "oilor ratacite", dar nu in acest mod, sigur ati avea parte de mai multi credinciosi. [/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]