View Single Post
  #1080  
Vechi 25.10.2008, 14:53:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Sora,

Citeste ultimul paragraf din acest post al tau "...
[COLOR=black][COLOR=maroon][COLOR=#000000]iar BOR, ca o Biserica ce propovaduieste "numai" adevarul si cu intentii intotdeauna "curate", ce-a facut? a tradus termenul "mateit" prin "stilist" (Mateiții alcatuiesc aripa radicala a ortodocsilor de stil vechi din Grecia urmand ecleziologia Episcopului Matei de Vresthene) si uite asa a gasit o arma impotriva “fratilor lor stilisti”... [/COLOR][/COLOR][/COLOR]

Nu dai de inteles ca ti se pare nelalocul lui tremenul de "stilisti" si ti s-ar parea mai corect cel de "mateit" ?
asa, si? asta inseamna ca m-am autodeclarat mateita?
chiar trebuie sa-ti dau mura-n gura ca la aia mici ca sa intelegi?
tocmai d'asta am specificat ca au tradus [intentionat] gresit termenul "meteit" prin "stilist", ca sa ne aduca noua toate acuzele care, de fapt, li s-au adresat mateitilor! mateitii sunt o aripa radicala a Bisericii de stil vechi (pe care chiar sunt curioasa cum ii numiti... daca pe noi ne numiti habotnici)
de vreme ce am mentionat ca nu noua ne este adresata cartea "Ecumenismul si stilismul", ci mateitilor, tu ce intelegi prin asta? ca m-am autodeclarat mateita?

sa stii ca am remarcat faptul ca mi-ai evitat cealalta intrebare.. puteai macar sa recunosti ca ai gresit... dar nu, e o fapta prea mare pt tine.

si inca ceva.
daca tii asa mult sa ma analizezi pe mine si tot ce-mi iese pe gura/ din degete, n-ai decat sa deschizi un topic special si sa comentezi acolo tot ce nu-ti convine la mine, da' nu mai devia de la subiect, clar?

de exemplu, daca nu-ti convine ca am rostit cuvantul "anatema", du-te si spune asta pe topicul respectiv (asta daca nu-ti place privatul), iar aici, eventual, spui de ce nu am dreptate cu privire la subiect! adica... de ce nu esti de acord cu anatema data inovatiilor si schimbarilor. (ca sa nu mai spun ca, de fapt, n-am blestemat pe nimeni, nicio persoana, ci fapta in sine care duce la schisma/ erezie)