View Single Post
  #881  
Vechi 14.03.2011, 08:17:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
1.Despicați inutil firul în n-șpe. Nu s-a specificat nici măcar că "s-au ridicat", nu se spune nici de duh, nici de suflet (ba încă se amintesc caracteristici specifice trupului), iar Domnul Iisus a spus adevărul. Anume că chiar circula pe vremea aceea o povestioară populară despre "sânul lui Avraam".
Ocupați-vă mai bine de argumentele cerute, ori recunoașteți cinsitit că acestea nu există în Sfânta Scriptură.
2.Sunteți iarăși foarte confuză, cred că nici nu mai știți în ce credeți... ce se desparte de trup, sufletul ori duhul? Ce trăiește independent de trup (în concepția dvs.) duhul ori sufletul? La această ultimă întrebare, indiferent de cum răspundeți, oricum ajungeți la idei eretice contrare Scripturii.
1. Ati ajuns la aceiasi concluzie: Domnul Isus a spus adevarul: doi oameni au murit. Imediat dupa moarte unul a ajuns in Rai, iar celalt in sinul lui Avram. Deci exista viata dupa moarte
2.Chiar stiu exact in ce sa cred: fiinta noastra este alcatuita din trup, suflet si duh, asa cum spune sfintul apostol Pavel. Conform parabolei invierii ficei lui Iair, dupa moartea trupului, duhul nu moare. Deci exista viata dupa moarte.

PS1.Dumnezeu a facut toata creatia din nimic. Numai asupra omului a suflat, deci numai omul are ceva in plus de la Dumnezeu si nu e asemenea animalelor sau plantelor.
PS2. Cum nu ne-ati adus nici un argument ca nu exista viata dupa moarte (la fel ca si in cazul rugaciunilor pentru morti, la fel si in cazul Trupului si Singelui Domnului nostru Isus Cristos, la fel si in cazul sfintirii obiectelor, la fel ca si in cazul SImbetei), iar noi am adus argumentele noastre din Sfinta Scriptura, consider inutile discutiile cu dumneavoastra.

Last edited by nutucutu; 14.03.2011 at 08:32:34.