View Single Post
  #888  
Vechi 15.03.2011, 11:10:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Nu exista "vrajitoare ortodoxe", ci doar nascute in spatiul ortodox.
Și eu sunt născut în spațiul ortodox, dar nu am icoane pe pereți, și nu-mi fac cruce.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din moment ce ele se ocupa cu prostii , nu mai sunt ortodoxe. La fel dupa cum milioanele de spiritisti americani protestanti nu sunt de fapt crestini.
Aveți o statistică cu privire la "milioanele de spiritiști americani"? Aș fi curios s-o văd și eu. Cât despre expresia "spiritiști americani protestanți" nu sunt de acord, în primul rând că nu toți americanii sunt protestanți. Poate "spiritiștii" la care vă gândiți sunt catolici, ori chiar ortodocși...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
La restul nu ma mai obosesc sa raspund. E o lupta cu morile de vant.
Lăudabilă reconsiderarea eroismului donquijotesc de care dați dovadă mai jos...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Biserica a fost ortodoxa pur si simplu , fara sa trebuiasca sa poarte acest titlu in mod administrativ.
O spuneți de parcă Biserica Ortodoxă ar fi unica biserică din Univers, și chiar mai mult decât atât...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Ideea ca "Biserica Ortodoxa are doar 900 si ceva de ani" e doar consecinta fireasca a ignorantei crase in materie de istorie bisericeasca, precum si a pretentiei Bisericii Romei de afi "Biserica originara".
Istorie bisericească ortodoxă - ați uitat să specificați, dar mai bine discutați aceste probleme cu confrații dvs. catolici

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Lasati-l pe dl. Tricesimus sa se creada infailibil in orice domeniu doreste dansul, crestin desavarsit etc.
La urma urmei, poate sa isi ia si titlul de "grossest Feldherr aller Zeiten" _ sa-l poarte sanatos.
Domnule, niciodată nu m-am considerat desăvârșit ori infailibil și nici n-am visat la titiluri precum GRÖFAZ ori ÎnaltPreaSfințitșiExageratdePreaFericit.