View Single Post
  #112  
Vechi 18.05.2013, 16:47:49
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
se pare ca esti indragostita pana peste cap?iar nu e bn ca ii dai posibilitatea sa te manipuleze,nu i arata toata dragostea ta,ofera i treptat,fi inteleapta.nu ti insira slabiciunile,nu trebuie sa stie ca altfel vei suferi din nou.pe planul asta merg si ei,se ascund sa nu planga in fata noastra de problemele lor ca sa nu si "piarda" puterea.mi se pare o conceptie aiurea,dar in fine.informeaza te mai bn despre ce prieteni are si ce familie are.ca asta spune multe despre el.nu vreau sa te descurajez,iti doresc succes in orice decizie vei lua.sa nu ti faci idol din barbatul tau punandu l pe pidestal pt ca Dumnezeu ii va lua harul,vei ramane fara el.iubeste L pe Domnul mai intai,apoi pe aproapele ca pe tine insati.nu uita ca scopul vietii e mantuirea si nu se duce barbatul tau cu avocati la vami sa ti rascumpere sufletul.slava Domnului ca eu mi am gasit adevarata dragoste,mai presus de toate; si ca mi este impartasita,e neconditionata si cere preacuratenie.slava! ca nu mi a intors spatele niciodata!iti doresc fericire.
Foarte frumos ai scris,

Uite eu trec printro perioada nu tocmai placuta, pentru ca nu am respectat toate lucrurile astea, am renuntat la toate atractiile vizuale pe care le poate aduce o femeie, m-am indragostit de o fata cu cinci ani mai mare decat mine. Sentimentul de indragostit nu a tinut mult si nu ma mir de asta, pentru ca nu ma atragea deloc aspectul fizic. Cand il simti pe Dumnezeu mai aproape prin cel pe care il ai langa tine, abea atunci poti sa spui ca iubesti cu adevarat, si nu trupul, ci sufletul omului, nu mai conteaza nici aspectul fizic, nici varsta, nici acel joc al ingradostitilor, nimic din cele lumesti! Singurul lucru este acela, ca nu m-a crezut si m-a alungat. Eu nu am acceptat sa fim prieteni, pentur ca am spus ca nu o voi minti cu vreun gand ascuns si ea mi-a spus ca nu sunt normal si mai mult de atata nu m-ar putea iubi, mai mult decat pe un prieten! Nici asta nu e rau, dar cati prieteni ca si mine vrei sa ai asta era o intreare care ma ispitea mereu si nu am putut sa o duc! Desigur ca din pricina ca nu imi dadea atentie am devenit gelos! Daca ma intrebi pe cine, iti spun: pe nopti nedormite, pe vise neplacute, pe cuvinte care iti spun ma duc dar nu e treaba ta unde sau cu cine, pe promisiuni care pareau sa nu se mai faca pe tot jocul aceste prostesc, de la care nu ma asteptam de la o femeie matura fata de mine! E greu sa asculti de un țânc, asta daca nu vrei sa te intelegi cu aproapele tau! Sigur puteam sa mint, sa fim cei mai buni prieteni si tot acolo se ajungea, ba mai rau daca incepi cu o minciun, de aici incep si nefericirile intro familie de la minciunele, de la ganduri ascunse, de la stiam ca o sa fie asa, dar am tacut si am lasat sa mearga totul de la sine, de la taine, dar astea nu au nici o legatura cu taina casatoriei! Am observat in nenumarate randuri ca femeilor le place sa fie mintite si sa se lege singure de gat cu ceva ce le face rau!
Am zis nu, nu fac asa cum fac toti badarani si am pierdut de fiecaredata si am fost facut nesimtit si badaran si cum imi permit eu sa intrul in viata oamenilor asa, sa dau buzna, cu toate ca nu am cerut sa respecte nimic, decat Sfanta Scriptura, mai precis Noul Testament si nu vhechiul unde sunt descrise toate pacatele si greselile oamenilor!
Acum eram atat de sigur ca o femeie trecuta prin viata, care trebuia sa se casatoreasca odata si care este foarte credincioasa, ma va intelege si nu va vrea sa ne prostim ca niste copii, dar nu a fost asa! Ma gandeam ca i-au trecut gargaunii, asa cum si eu am renuntat la gargauni!
Nu ma victimizez prin acest mail, ci va spun ca sa stiti sa va feriti, daca chiar vreti sa fiti crestini adevarati si nu doar cu numele si cu lauda ca participati la fiecare liturghie, spovedanie, duhovnic, tot tacamul, dar fapta, Cuvantul Lui Dumnezeu unde e ?!
Sigur ca am fost devina, pentru ca mi-am descris toate starile prin care trec si asta nu e placut, dar chiar am spus tot, nu am ascuns nimic, nici nebunia mea, nici bucuria, nici tristetea, nimic, pentru ca sa pot sa le infrang!
Asa ca teoria asta cu prosteala, nici eu nu o inteleg, dar pot sa spun la oricine, ca va fi iubit la un momentdat cu adevarat in viata si va face nazuri, pentru ca omul se strica prin a nu iubi daca este iubit si prin as pune prea multe intrebari pe la unul, pe la altul, pe la experti si nu ia deciziile singur el vrea sa stie daca e bine ca iubeste pe cineva sau nu?! Si iar nu tine cont de Cea mai mare Lege!
Doare cand auzi o negare dupa ce faci eforturi sa iesi din acest joc al indragostitilor, pentru ca ajungi sa iubesti de unul singur si cazi pana acolo in pacatul Iudaic in care iti pierzi toata nadejdea! E greu sa nu poti iubi, dar si daca nu esti iubit, e greu! Doar Dumnezeu ramane langa noi in aceste clipe si ne mangaie si ne iarta si ne iubeste si are rabdare cu noi sa ne revenim!
Reply With Quote