View Single Post
  #127  
Vechi 08.10.2013, 15:42:38
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Doamna, dumneavoastra luati numai ce suna bine urechii din Evanghelie…intr-adevar, cat de inaltator suna, Dumnezeu este iubire. Dar Dumnezeu este si dreptate, este si adevar. Iubirea are o lege. Adica are un sens.

Sigur ca nu ii uraste Dumnezeu pe “sectari”, cum spuneti dvs, Dumnezeu tutuor se face iubire, iar noua ne-a lasat porunca iubirii fata de aproapele, oricine ar fi el, ba si mai mult, porunca iubirii vrajmasilor, adica sa-i iubim nu doar pe cei de alte confesiuni ci si pe cei care ne dusmanesc, care ne vor raul. Adica cu ce fel de iubire? cu bunavointa, mila, blandete, jertfa, rugaciune pentru toti si pentru toate. SA FIM DE FOLOS celuilalt adica.

Noi, care ne-am adunat pe forumul acesta, pe langa ca suntem ortodocsi si incercam sa urmam o CALE, un fel de a trai, pe langa asta noi si iubim calea asta. Asa ca noua ne pica un pic mai greu sa auzim cuvinte nepotrivite despre calea aceasta. Si sunt sigura ca si pentru dvs. ar fi asa daca ati iubi ceva/pe cineva si cineva ar spune lucruri neadevarate despre acel lucru.

Uniti nu putem fi decat daca impartasim acelasi CREZ, dna, nu le putem nivela pe toate si sa ne iubim in felul in care il propuneti dvs, pentru ca noi il vedem unul absurd.
Adica nu o sa incepem sa ne imbratisam si sa ne acceptam spusele unii altora, sau sa acceptam celelalte confesiuni ca fiind bune ca nu cumva sa il suparam pe fratele nostru, ca vai…atunci inseamna ca nu l-am iubit. L-am suparat, i-am spus ca nu e pe calea dreapta, l-am jignit…asta inseamna dupa dumneavoastra sa iubesti pe cineva? Sa accepti tot ce spune si ce face pentru a nu-l supara?

Sigur ca ne acceptam ca oameni, ne ajutam dupa porunca Mantuitorului, dar nu pot fi toate o apa si un pamant atunci cand vine vorba de cum ne indreptam noi viata si ce pasi facem in viata asa incat sa tinem de calea pe care am ales-o si de legile ei. Nu va putem accepta chemarea asta la pan-iubire fara sens. De aceea ne tinem de niste reguli, de niste dogme, pe care nu le-au lasat niste OAMENI doamna, va rog, pentru noi nu sunt simpli oameni si poate aici e cauza neintelegerii. Dumneavoatra nu credeti in sfinti? Pai, nu va suparati, vreti sa ne convingeti pe noi de ceva? Am impresia ca aveti o parere si asteptati sa fie aprobata de cat mai multi asa incat sa va indreptatiti dvs ca sunteti pe drumul cel bun, ca sa stati linistita ca faceti si ganditi cum trebuie, sa puteti dormi linistita noaptea. Altfel, nu vad de ce va tot strofocati sa ne explicati niste lucruri in care noi nu credem.

Sunt sigura ca ati vazut la stiri sau macar ati auzit ca biserica ortodoxa i-a ajutat pe cei din sud, acum cu inundatiile. Credeti ca s-a interesat cineva sa le imparta ajutoarele doar celor ortodocsi? Nu, toti au primit. Cand devine grava situatia, ne unim, doamna va asigur si intotdeauna a fost asa.

Credem ca niste simpli oameni au devenit mai mult decat atat, pentru ca au crezut, au iubit si au urmat calea aceasta si de aceea o urmam si noi. E crezul nostru.

Acum puteti intelege de ce noi punem pret pe religie/confesiune?

Sa va fac sa intelegeti, ba mai mult, sa credeti ca chiar Dumnzeu a dat “legea" de care vorbiti dvs si nu cei de-o seama cu noi, ma tem ca nu pot. Credinta asta ori o ai, ori nu. Noi o avem, dvs. nu. Dumneavoastra aveti alta. Si de aceea nu putem sa ne schimbam credintele unii altora prin tot felul de argumente si explicatii.

Nimeni nu trebuie sa oblige pe nimeni sa isi schimbe crezul, celalat o va face sigur daca vede o viata curata si traita frumos, cu un scop, un exemplu in celalalt, fie in viata unui “sectar”, fie in viata unui ortodox si nu dupa cat de potrivite ii sunt legile si cat de bine le poate tine si accepta din cutare “confesiune”.

Nici Hristos nu a tras pe nimeni de maneca si nu a incercat sa schimbe pe cineva cu forta ci pur si simplu a venit pe pamant si a trait intre oameni. Si cine a vazut ce viata a dus si a crezut ce spune, acela a si luat drept model viata Sa si in consecinta a si acceptat “legile”. Chiar daca nu le poate duce, se nevoieste sa le duca. Cam asa e si astazi. Crezi sau nu crezi.
Reply With Quote