View Single Post
  #15  
Vechi 15.07.2009, 11:35:47
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Evidente

Doamne-ajuta!

Cred ca pierdem din vedere esentialul. Moastele ne sunt lasate de Dumnezeu pentru a putea sa avem dovada clara, incontestabila (in fiecare din noi exista, mai mult sau mai putin evident, un Toma) ca:

- Dumnezeu exista
- Dumnezeu exista intocmai cum este scris in Sfanta Scriptura (indreptarul de viata al tuturor celor care au ajuns sfinti)
- Sfanta Scriptura este intru-totul Adevarata
- Iisus Hristos este unicul model de viata pentru toti cei care vor sa se mantuiasca
- invataturile Sfintilor Parinti sunt Adevarate

Moastele, impreuna cu cele sapte Sfinte Taine si cu Sfanta Scriptura, precum si scrierile Sfaintilor Parinti sunt dovezi de nezdruncinat ale Adevarului Dumnezeiesc. Acestea fac evidenta diferenta intre crestini si cele peste 1000 de secte si culte care se revendica a avea credinta in Dumnezeu. Fiind dovezi evidente acestea mai certifica ceva: Diavolul exista si lucrarea sa are incredibil de multi adepti.

In disputa despre cultul icoanei, in aceeasi logica, icoanele izvoratoare de mir si facatoare de minuni sunt dovada evidenta ca Dumnezeu valideaza icoana asa cum este ea perceputa in ortodoxie.

Deci: eu nu pot sa il contrazic pe Dumnezeu si sa nu recunosc un sfant catolic care are moaste. Dar, pentru ca sunt ortodox, pentru ca inca nu am terminat de lecturat viata Sfintilor Parinti, mai am pana sa ma gandesc la moastele sfintilor catolici. Daca, insa, ajung in preajma unor moaste catolice ma inchin fara rezerve asa cum ma inchin si cand trec pe langa o biserica catolica pe care exiata Sfanta Cruce.

P.S. ATENTIE!!! Am citit in interventiile precedente ca se face confuzie intre moaste si corpuri imbalsamate sau mumii. Sunt deosebiri uriase intre ele si un crestin trebuie sa le cunoasca.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote