View Single Post
  #1  
Vechi 09.06.2006, 21:49:12
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Va imbratisez si va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Am o prietena buna, cu care ma inteleg foarte bine, insa avem pareri diferite legate de credinta. Ea nu este botezata in nici o religie. Parintii - mama ortodoxa, tatal musulman - au considerat ca ea trebuie sa decida singura, la varsta maturitatii, ce religie sa aiba. Acum are aproape 24 de ani si imi spune ca oscileaza intre crestinism si islamism, dar ca nu s-a hotarat care anume i se potriveste si ca, momentan, se simte bine asa cum este. Eu am incercat, cu tact, sa-i vorbesc despre credinta in Hristos, despre Inviere, am indemnat-o sa mearga in pelerinaje la manastiri - atat cat m-am priceput, fiindca nici eu nu sunt prea intarita in credinta. Ma gandesc ca poate nu am stiut eu cum sa abordez problema, sau poate nu m-am rugat suficient de mult pentru ea - fiindca pana la urma toate se fac prin ajutor de sus. Cum ati face daca ati fi in locul meu? (Ca o curiozitate, m-a surprins atmosfera de armonie si de dragoste din familia lor. In multe familii ortodoxe pe care le cunosc sunt numai certuri si probleme.)
Reply With Quote