View Single Post
  #17  
Vechi 09.07.2012, 23:19:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Acest subiect este unul delicat de rezolvat in amanunte .
Asa cred eu !
Noi pina acum am reusit ceea ce ne-a ingaduit Dumnezeu . Probabil ca vom reusi un pic mai mult daca ne organizam mai bine si mai ales daca socotim aceasta nevointa una extrem de serioasa , adica , daca spun ca joi ma rog, apai am sa ma rog si nu am sa amin din te miri ce motive . Dar pe masura ce inaintam in nevointa buna nici ispita nu intirzie sa se arate.
Poate ca ar fi fost buna o vedere fata catre fata dar tinind cont ca multi nu sunt din Bucuresti ci mult prea raspinditi prin lume , nu trebuie sa exageram acest lucru . Cred ca se poate la fel de bine si fara , ca doar pina acum tot asa a fost !
Daca ne-am gasi cel putin 31 de frati, stabili in cuvint si dorinta, atunci am putea alege fiecare cite o zi din luna . Daca nu , am putea merge pe zilele saptaminii . Am sti astfel ca o data pe saptamina ne rugam pt. altii.
La fel de bine ar fi daca am fi mai multi intr-o zi . In primul rind pt. cel pt. care ne rugam si apoi si pt. noi deoarece pot exista zile absolut grele in care nu ne putem ruga.

Dar totusi , ultimul adevar , este ca a te ruga pt. altcineva este un lucru f. greu. De fiecare data nu poti sti peste ce surprize dai . Ce pacate are acel cineva in spate pt. care patimeste . Ori a te ruga pt. altul insemneaza sa ii porti intii de toate pacatele lui , adica sa faci tu penitenta pt. el fie si pt. o zi, ca si neputintele lui . Si asta poate deveni un lucru f. greu !
Unii dintre frati deja au aceasta experienta . Eu insumi nu sunt strain de asa ceva !

Nu sunt pt. o asemenea nevointa organizata si facuta in ascuns (speculind chipurile dreapta de stinga !) ci la vedere, dar asta ramine de vazut pe viitor.

Am spus doar citeva cuvinte despre un lucru f. serios !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.07.2012 at 23:27:16.
Reply With Quote