View Single Post
  #25  
Vechi 19.08.2012, 18:56:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Si eu am o mare problema la biserica.Obosesc ascultand cum canta 1-2 femei "muzica lor populara" cu cat tipa mai tare, au vocea mai frumoasa asa cred ele .Mi-as dori sa aud un cor educat de muzica psaltica .E un profesor de muzica dar nu a putut nici el saracu sa mai schimbe ceva.Si nu pot alege ,e o singura biserica aici...Ce sa fac?
Ehee, sa fi vazut preotii de la noi, cum stateau sa cante Prohodul Maicii Domnului si cum se gaseau cate unii care sa ii acopere, ba chiar sa le si ia painea de la gura (strofele sunt intrerupte, in anumite momente, de binecuvantari si de ecfonisuri pe care le rostesc preotii. Si numai auzi cum o iau doi seniori inainte, cantand de pe foaie, pe melodia prohodului, inainte sa apuce preotul sa deschida gura: "Slava Tatalui...." ). Cum or fi rezistand cu atata lume afona, neatenta, grabita, certareata, vorbareata etc etc in jurul lor, nu stiu. Azi i-a dat unul o palma peste spate parintelui care tamaia biserica, in incercarea lui avantata de a se atinge de vesmintele sale! Dar ei stau acolo si slujesc, nu se plang, mai fac morala, mai fac haz de necaz, mai strang lumea dupa slujba, sa invatam sa cantam corect, dar nu abandoneaza cauza si nu ocarasc. Cu adevarat sa faci, macar in aceasta situatie, ce face preotul!


De Sfanta Marie, si eu am avut aceasta problema cu muzica populara. Trebuia sa cantam o priceasna pentru Maica Domnului. Imi scot eu foaia cu textul din geanta si ma uit in jur, sa vad, poate vrea cineva sa cante si nu are de pe ce. Gasesc repede o doamna dornica. Mi-a luat foaia si a inceput sa cante o muzica populara, tare si cu multa voiosie, drept in urechea mea. Ii acoperea pe toti cei din jur si se tot plimba cu foaia aceea prin podoaba capilara a unei doamne varstnice din fata. La inceput, m-a incercat si pe mine acest sentiment de neplacere, dar am cantat si eu cu ceilalti incetisor, asa cum ma pricepeam. Pana la sfarsitul cantecului, am iesit din starea asta. Mi-am adus aminte cu cata bucurie primise interpreta noastra foaia, am vazut cat drag se citea pe chipul ei si, mai ales, am observat ca doamna prin parul careia i se plimba hartia nu a schitat niciun gest, nu a intors nici macar capul ca sa o taxeze.


Templierule, ia zi cum ti-a fost azi la biserica!
La noi, la predica, parintele ne-a indemnat pe toti sa ne cerem iertare, daca suntem suparati sau daca am gresit, si "colegilor nostri de rugaciune" din biserica, vecinilor in fata carora ne-am asezat, ca sa vedem mai bine slujba, celor pe care i-am inghiontit sau pe cei pe care i-am deranjat prin atitudinea noastra. Si s-a referit si la cei care se uita urat la credinciosii care vin pentru prima data in biserica si nu stiu unde sa se aseze, in loc sa li se ofere locul cel mai din fata. Ca sa nu ajunga acasa si sa manance masa de pranz cu rautate si suparat pe colegul de rugaciune care uite ce-a zis si ce mi-a facut! Si sa stii ca unii si-au cerut iertare de la vecinii de loc, dupa Sfanta Liturghie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 19.08.2012 at 19:29:10.
Reply With Quote