View Single Post
  #207  
Vechi 01.11.2014, 13:39:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Aici poate găsi și Iustin "tâlcuiri ale Scripturii".
Opera Sfântului Ioan Gură de Aur menționată mai sus este considerată cea mai minunată tâlcuire a Evangheliei după Matei.
Da, citesc de cateva zile la ea, si este super.
Mai citisem mai de mult,dar ma oprisem la inceput. Acum am sarit acolo unde ma interesa , si intradevar pare super.
- In primul rand stilul , este intradevar accesibil ,ceea ce in putin scrieri am intalnit.
Lectura e captivanta,pentru cine cunoaste NT .
- Logica este 'full' si e exprimata pe inteles. Adica se ia un anumit verset si se trateaza toate cazurile ,toate interpretarile posibile care ar fi.
- Nu se face apel la cunostinte anterioare , decat sa stii Scriptura. Nu se face apel la alte scrieri /dogme care se presupune ca le-ai fi asimilat. Ci se ia efectiv verset cu verset si se explica prin conexiune cu altele din Scriptura
- Se introduce ponderat si legatura cu Traditia,dar nu se abuzeaza de asta . Sunt curios la rastignire si la inmultirea painilor cum se va face legatura cu euharistia .

Pot zice ca ,la cat de critic eram eu pe tema asta , si convins ca nimeni nu intelege frumusetea Scrupturii ,chiar ma satisfice pe deplin. Dar ma si indreptateste ,nu imi exclude preocuparile anterioare Caci vine pur si simplu cu intrebari si intepretari care si eu mi le pusesem , exact in limbajul in care si eu ma gandisem la ele . Doar ca ,(sunt usurat ca trebuie sa o recunosc) , e mai bun ca mine :) ,caci gaseste interpeteari mai multe, conexiuni nebanuite ,o privire de ansamblu mai vasta ,si o cunoastere mai buna a Scriupturii. In plus face usor si conexiunea cu Traditia ,ceea ce la mine e mai greu .

Mai am totusi o singura framantare ,care nu tine neaparat de intepretarea Scripturii , ci de rolul sau in Biserica si in Traditie . Nu numai partea de taine care e indeobste tratata , dar si partea de iubire a aproapelui ca implinire a poruncii ,care as vrea sa o regasesc si in Traditie . Sunt sigur ca si lectura sf Ioan Gura de aur ma va ajuta la aceasta, dar daca mai stiti si alte scrieri ca sa abordeze direct acest subiect,in aceiasi maniera inteligibila,v-as fi recunoscator.
Reply With Quote