View Single Post
  #11  
Vechi 18.11.2008, 00:35:58
pelican1212 pelican1212 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2008
Mesaje: 5
Implicit Si de unde reiese sanatatea asta?

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...necredinta e satapana lumii... ce sa creada omul in Sf.Scriptura lasata de noua de Dumnezeu si crede intr-o teorie a unui nebun mintal? Sa fim macar noi oameni sanatosi...

Stau si eu si ma intreb, de unde si pana unde, pe un site "Ortodox" cineva, isi permite sa faca asemenea remarci neavenite. In primul rand, este revoltator ca sa categorisesti pe cineva drept "nebun" fara sa-l cunosti. Mai e nevoie sa citez ce zice Isus cu privire la asta stimabile sau stimabila persoana ????????? In al doilea rand, ma intreb ce intelegeti dumneavoastra prin "nebun mintal"? Nu cumva ati lipsit la scoala generala cand se vorbea despre pleonasm? Sau mai nou exista mai multe tipuri de "nebuni"? Exista cumva si "nebuni nazali", "nebuni musculari" sau mai stiu si eu de care? Va rog aprofundati putin gramatica limbii romane, iar remarci cu privire la oameni despre care nu stiti nimic nu cred ca un "crestin ortodox" care inseamna "crestin cu adevarat" ar trebui sa le faca.
Acum, eu ma situez intr-o ipostaza sa zicem nepotrivita din punctul dumneavoastra de vedere, din cauza ca eu am participat la aceasta prezentare, si dupa umila mea parere, domnul Burkhard nu numai ca ne-a aratat stiintific de ce crede dansul ca exista Dumnezeu, dar ne-a pus si pe ganduri cu privire la modul cum ar trebui sa se schimbe viata noastra avand in vedere existenta Celui de Sus. Desi cred ca dumneavoastra, care faceti remarci fara suport, nu aveti adunata in viata atata scoala cata vacanta o fi avut domnul Burkhard, va indemn sa va revizuiti atitudinea nepotrivita pentru un "crestin ortodox" si sa nu mai aruncati cu noroi in stanga si in dreapta, ca asa vi se pare normal si "religios". Ce credeati? Ca vine marele fizician si va distruge religia? Unde s-a mai pomenit asa ceva? Cine ar fi in stare sa-L detroneze pe Dumnezeu?
Vreau sa va citez un verset din Biblia, pe care banuiesc ca in casa dumneavoastra se afla stationat un centimetru de praf acolo in raft: Proverbe 14:7 "Departeaza-te de cel nebun, pentru ca nu pe buzele lui gasesti cunostinta". Ce vrea sa ne spuna noua Solomon in acest cuvant de intelepciune? Poate ar fi bine sa faceti un mic efort sa va dati seama ca va aflati pe o pozitie nepotrivita. Din primul cuvant al proverbului: "Departeaza-te" reiese urmatorul lucru: ca sa te poti departa de o persoana sau de un lucru, trebuie mai intai sa fi fost aproape, ori dumneavoastra, din inima Sibiului, aruncati cu catapulta noroiul "Crestin" tocmai la Bucuresti, in loc sa va deplasati la Bucuresti sa sustineti nobila cauza. Eu am facut gresala sa fac acest efort, si uite ca am capatat destul de multa cunostinta, si pot spune ca am inteles mult mai multe lucruri care sa imi intareasca credinta in Dumnezeu, decat puteati obtine dumneavoastra stand acasa si vizionand cine stie ce emisiuni de "cultura" pe la televizor.
Nu vreau sa mai continui totusi aceasta replica, ci doresc sa ne schimbam cat de cat mentalitatea noastra crestina, care numai crestina nu se poate numi.
Reply With Quote