View Single Post
  #8  
Vechi 19.05.2010, 09:27:49
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citesc fascinata vietile sfintilor, de multe ori m-a incercat chiar indoiala vazand descrierea unor suplicii si chinuri incredibile si modul in care Tatal Ceresc i-a pritejat pe alesii Lui. Eu, cu siguranta , n-as putea niciodata cu fortele mele sa indur asa ceva. Poate nici nu este cazul.Incercarile vor fi de alta natura.Din ceea ce Biblia si parintii induhovniciti ne-au lasat scris ca se va intampla nu ne asteapta lapte si miere ci jertfa.De fapt in fiecare zi este o jertfa de dat.Eu cred ca " ajunge zilei necazul ei".Si cred ca e bine sa ascultam glasul Domnului care zice : "Nu va ingrijorati"
Sfânta Evanghelie după Luca:
22. Și a zis către ucenicii Săi: De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru viața voastră ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca.
23. Viața este mai mult decât hrana și trupul mai mult decât îmbrăcămintea.
24. Priviți la corbi, că nici nu seamănă, nici nu seceră; ei n-au cămară, nici jitniță, și Dumnezeu îi hrănește. Cu cât mai de preț sunteți voi decât păsările!
25. Și cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot?
26. Deci dacă nu puteți să faceți nici cel mai mic lucru, de ce vă îngrijiți de celelalte?
27. Priviți la crini cum cresc: Nu torc, nici nu țes. Și zic vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia.
28. Iar dacă iarba care este azi pe câmp, iar mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu așa o îmbracă, cu cât mai mult pe voi, puțin credincioșilor!
29. Și voi să nu căutați ce veți mânca sau ce veți bea și nu fiți îngrijorați.
30. Căci toate acestea păgânii lumii le caută; dar Tatăl vostru știe că aveți nevoie de acestea;

M-a uimit intotdeauna atitudinea Apostolilor cand Domnul le vorbea despre suferintele si moartea Lui, iar acestia nu realizau ci se gandeau cum sa ocupe un loc privilegiat in viitoarea 'imparatie'.M-a impresionat ceea ce Domnul le spune: "va spun aceste lucruri ca atunci cand se vor intampla sa credeti ca EU sunt"( EU SUNT CEL CE SUNT). Nici noi nu realizam acum ce va fi si ce ni se cere.Si totusi avem atatea promisiuni si toate parghiile si ajutor de sus. Dac vom cadea e doar vina noastra.
Reply With Quote