View Single Post
  #3  
Vechi 03.04.2012, 04:09:58
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu am inteles prea multe.Poti sa ne explici si noua?
Pot sa va explic si voua dar nu am timp si nici nu va cunosc ca sa-mi pot adapta explicatia. Recomand in schimb Sfanta Scriptura si scrierile parintilor. Nu stiu daca pot explica eu mai bine decat acolo si nici mai bine decat parintele Calistrat.

Cred ca daca aveti nelamuriri care va apasa sufletul, ar trebui sa mergeti la duhovnicul dumneavoastra; pe forum fiecare isi da cu parerea cum ii vine in cap.

Doamne ajuta !

"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții." (In. 13, 35)

"Nimănui cu nimic nu fiți datori, decât cu iubirea unuia față de altul; că cel care iubește pe aproapele a împlinit legea." (Rom. 13, 8)

"Cel ce vorbește astfel să-și dea seama că așa cum suntem cu cuvântul prin scrisori, când nu suntem de față, tot așa suntem și cu fapta, când suntem de față. Căci nu îndrăznim să ne numărăm sau să ne asemănăm cu unii care se laudă singuri; dar aceia, măsurându-se și asemănându-se pe ei cu ei înșiși, nu au pricepere." (II Cor. 10, 11-12)
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote