Subiect: Despre pecete
View Single Post
  #460  
Vechi 21.02.2016, 16:48:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
se vede ca am lipsit pe aici multisor, nu sunt la curent cu noutatile.
N-ai lipsit, erai implicată în discuție când unele argumente aduse erau aruncate la gunoi.
Uite aici un singur exemplu: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=147

Și asta după ce s-au poastat articole ale părintelui mucenic Daniil Sasoev sau ale Arhimandritului Daniil Gouvalis.

Cu alte ocazii au fost catalogați drept "corecți politic" și pr. Calistrat, pr. Mihoc sau pr. Rafail Noica.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
eu de fapt am venit aici sa spun ca e nevoie de echilibru in toate,
Echilibrul este când ascultăm de Biserică, nu când spusele unui duhovnic (într-un anumit context sau manipulat) devin dogmă. Înțelegi acum de unde vine dezbinarea?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
spre exemplu daca vor da o lege prin care vor interzice botezul copiilor, va afecta toata viata crestin-ortodoxa a noastra si ne vor face sa ne asezam singuri in ilegalitate. asta asa ca exemplu ipotetic.
Interzicerea botezului implică credința noastră, botezul este o taină a Bisericii. Ori actele cu cip/cipul/cipuirea, în cazul de față, nu au nici legătura cu credința noastră, nu implică un ritual religios care să ne despartă de Hristos. Sesizezi diferența?

Te împotrivești cezarului când îți cere să te lepezi de Hristos, în rest, dai cezarului ce este al cezarului.

Last edited by ovidiu b.; 21.02.2016 at 17:03:07.