View Single Post
  #156  
Vechi 14.10.2013, 16:24:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am inteles totusi ce spuneti voi. Mai cititi o data mesajul Ekaterinei.
Acolo se pun anumite intrebari. Orele astea prestate sunt contraventionale, sau banii se duc in pensia alimentara?

Adica daca fac acele in folosul comunitatii se rezolva problema? Este in locul
pensiei alimentare? Sau cum?

Pensia alimentara ar trebui platita ani de zile pana la 18 ani sau 25 ani (in cazul in care copilul studiaza). De aceea spun ca este mai util sa le gaseasca de lucru acestor oameni. Un loc de munca permanent. Nu 20 ore pe luna.

Ce are totusi munca in folosul comunitatii cu pensia alimentara?

Asta cu "daca nu au venituri sa nu mai faca copii" este incendiara. Or sa-ti sara in cap pe aici ca si cei saraci trebuie sa faca copii si etc.

Exista mai multe aspecte. Nu stiu, probabil ca in tara oamenii gandesc altfel. Dar tu acolo, Yasmina?

1. Ce saraci (someri, cazuri sociale) sunt luati in evidenta si nu li se cere sa plateasca. Mamele sunt ajutate de stat.

2. Cei care pot plati si se sustrag: am mai spus, exista tribunale.
Sunt cazuri in care dispar tatii si nu-i poti urmari/gasi.
Crezi ca munca in folosul social ii aduce inapoi? Sau cum? Ba dimpotriva, o sa fuga mai dihai de frica acestor ore de munca.

Mamele nu sunt abolvite de niste obligatii prin legile astea. Mai intai sa aibe grija cu cine fac copii. Pe urma sa nu divorteze pentru orice prostie.
Pe urma, da exista si situatia ca vrei sa inchizi o usa, sa lasi in urma o experienta urata. Se poate intampla si la barbat si al femeie.
Ori inchizi aceasta usa si nu mai ai treaba cu acel om, te descurci in alt mod, ori alegi sa te bati toata viata pentru cateva sute de lei.

Problema cea mai grea in cazurile de despartire nu este pensia alimentara ci relatia tatalui cu copiii. Acestia sufera sufleteste.

Divortul este o mare problema pentru ca un parinte va lipsi. Pentru copii este o trauma, indiferent de ce bani au sau nu in casa.
Pentru partenerul ramas este o alta drama. Si asta se prelungeste ani de zile, cand dorind sa ajuti copilul este nevoit(a) sa vada acel om tot timpul in jurul sau. E doar tatal copiilor sai.
De multe ori mamele aleg sa interzica pur si simplu contactul. Nu le trebuie nici macar banii. Isi refac viata, familia si gata.

Eu nu stiu cum este mai bine. Dar cineva va suferi mereu.

Iar cateva ore in folosul comunitatii nu stiu ce ar trebui sa rezolve.

Partea cu exploatarea copiilor.
Nu stiu ce bani primesc copiii talentati in tara.
Dar atunci ma intreb cum au facut pana acum si cum fac de exemplu parintii sportivilor de performanta, de ex. gimnastele noastre campioane.
Au fost ele exploatate, sau sau dus de placere si de buna voie?
Adica trebuie analizat pun pic.

De unde pana unde este placere si sprijinire a talentului si de unde pana unde exploatare. Trebuie vazut asta mai intai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote