Subiect: cele 10 porunci
View Single Post
  #32  
Vechi 23.11.2010, 12:03:41
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Eu cred ca suntem oricum idolatrii, atata timp cat centrul vietii noastre este altul decat Dumnezeu, atata timp cate ne incredintam viata, fiecare zi a vietii noastre, altcuiva - oricine si orice ar fi - decat lui Dumnezeu. Numai in situatia in care Dumnezeu este cu adevarat sursa vietii noastre, si asta nu la nivel de teorie ci practic, de abia atunci putem spune ca respectam porunca...
Oricat de dur ar putea sa sa fie pentru linistea amagitoare a constiintei noastre,si eu subscriu la acest punct de vedere.Nu exista jumatati de masura.Noi le creem pentru ca suntem incapabili in esenta si avem nevoie si de un drum mai usor.In Evanghelia dupa Matei 28:18-20 se spune:

,,Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin."

Se repeta de 4 ori cuvantul tot/toate:toata puterea,toate neamurile,toate poruncile,in toate zilele.Observati vreun standard mai mic decat ,,absolut tot"?Eu nu.Oricine urmeaza acesta cale Mantuitorul il asigura:

,,Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine.Și Eu le dau viață veșnică și nu vor pieri în veac, și din mâna Mea nimeni nu le va răpi."(Ioan 10:27-28)

Intrebarea este de ce anume asculta ,,oile"de sunt capabile de o asemenea traire? Vechiul Testament ne arata despre ce este vorba:efectul chemarii divine: ,,Asa va fi cuvântul Meu care iese din gura Mea; el nu se întoarce către Mine fără să dea rod, ci el face voia Mea și își îndeplinește rostul lui."(Isaia 55:11)

Orcine citeste Sfanta Scriptura,fie si la modul superficial,va observa ceva fara putinta de tagada:metodele Celui de Sus nu sunt precum ale noastre.Gandurile Lui nu sunt precum ale noastre iar solicitarile Lui cu siguranta sunt diferite de ce ne asteptam noi,in comoditatea noastra.

Cand Mantuitorul i-a chemat pe Simon Petru si pe Andrei le-a spus:,,Și le-a zis: Veniți după Mine și vă voi face pescari de oameni. "(Matei 4:19).Nu le-a zis ,,Veniti"asta ar fi fost o invitatie pe stilul ,,Veniti,vedeti,
poate o sa va placa,alegeti ce va place". Nu a spus asta.Nu a fost o invitatie ci o chemare.Veniti dupa Mine.Urmati calea Mea.Nu alta.Nu a spus ca va fi usor.In esenta este teribil de greu sa-L urmezi pe Hristos cat timp nu intelegi exact ceea ce iti cere Hristos.S-ar putea ca toata lumea sa fie impotriva ta si s-ar putea sa fii chinuit pina in ultima secunda a vietii tale.Adevarul este ca pe foarte multi ne sperie cumplit acest gand,al unei chemari totale si radicale.Dar in esenta asa este pentru ca asa a fost Cel care a propovaduit-o.

Noi avem o Credinta cu jumatati de masura.Puteti vedea acest lucru cu ochiul liber.Doar sa fim sinceri cu noi.Cineva spunea:

,,Dorințe neîmplinite. Oamenii trăiesc cu ele. Singura problemă e că cei mai mulți dintre ei nu doresc să trăiască așa. Se spune mereu,,Fă tot ce poți ca să-ți satisfaci dorințele. Și fă-o cât poți de repede. Nu pierde vremea. Ai o singură viață. Trăiește pentru ziua de azi. Ia tot ce poți din ea." Așa procedează lumea noastră. Flămânzește și însetează după orice în afară de neprihănire. Astfel descoperă păcatul și, odată cu acesta, frustrarea pe care o aduce. De aceea lumea e un loc atât de nenorocit. De aceea atât de mulți creștini sunt uneori atât de nefericiți. Noi nu flămânzim și nu însetăm după neprihănire. Suntem flămânzi și însetați după lucrurile lumii.Unde vom găsi oare în lumea aceasta un loc unde oamenii să poată trăi astfel? Vedeți, nu e vorba de o lume indiferentă. E o lume ostilă, păcătoasă, crudă, lacomă. E o lume care trăiește pentru sine."

Impotriva acestei lumi Hristos a spus:Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești" cand satana de fapt asta ii oferea cand a spus ,,Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie."(Matei 4:9-10)

Problema multora dintre noi este ca suntem prea mult in acesta lume si prea putin in Hristos.Sanctiunea,oricat ne-ar inspaimanta este dura:,,Pentru că ce-i va folosi omului, dacă va câștiga lumea întreagă, iar sufletul său îl va pierde? "(Matei 16:26).

Acum intrebarea mea:oricat de dur vi s-ar parea,oricat de inspaimantator ar fi,cat de greu sau de imposibil ar suna,dvs,toti cei care citit aceste randuri,cand va analizati viata pin acum si comparati cu ce v-a cerut Hristos...puteti spune ca IL urmati? Nu pentru ca este o optiune ci pentru ca este singura cale.EL a spus asta.Pe mine,raspunsul la analiza mea,ma sperie de-a dreptul.

Suntem toti constienti de faptul ca putem muri in orice moment?E bine daca intelegem asta.,,Maine"s-ar putea sa fie prea tarziu.Asta nu trebuie sa te faca sa cazi din credinta ci doar sa constientizezi ce trebuie sa faci in primul rand,s-ar putea sa nu stai prea mult prin lumea asta.Fiecare zi conteza.De ce credeti ca anumiti pustnici sau duhovnici ortodocsi dormeau cu sicriul in chilie?Tocmai din acest motiv.Sa nu uite ce poate veni si ce este important.

Poate ca dvs dormiti mai linistit.Eu nu reusesc asta.

Last edited by Scotsman; 23.11.2010 at 12:21:31.
Reply With Quote