View Single Post
  #62  
Vechi 07.12.2006, 22:23:02
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

cum se face ca ortodocsii de pe vechi au fost in comuniune cu rusii din diaspora
care au avut sfinti
cred ca ati citit multi carti cu parintii din afara Rusiei care atunci erau in comuniune cu ortodocsii de traditia din Grecia (de pe stil vechi)
am citit undeva:
"Cu mare răbdare si îngăduintă spirituală arhiepiscopul Ioan si-a dus existenta sub teribilul jug duhovnicesc al nebuniei pentru numele lui Hristos. Nu era ceea ce se numeste un om atractiv. Avea un defect de vorbire. Multora nu le plăcea strictetea lui. Si pentru că arhiepiscopul Ioan si Biserica Ortodoxă Rusă din diaspora începuse să discrediteze modernismul inovatorilor, bisericile moderniste, el si episcopii săi erau adeseori condamnati ca "sectanti", "schismatici" si "în afara Bisericii", datorită loialitătii lor fată de Ortodoxie. Cu toate acestea, arhiepiscopul Ioan a rămas neclintit, ferm în angajamentul său, si nemiscat ostentativ de către epitetele aplicate lui. Si-a câstigat o reputatie, într-adevăr, pentru indiferenta fată de cei care-l atacau.

Vlădica Ioan nu era un oponent doar în teorie a trădării moderne a Ortodoxiei - de către schimbarea calendarului bisericesc si inspiratia ei, ecumenismul politic. El a înteles aceste forte ca încercări de a distruge întâietatea Ortodoxiei si a substitui adevărul absolut al credintei noastre crestine cu o relativă "nouă" crestinătate de compromis. Astfel s-a opus activ inovatorilor ortodocsi. A fost un constant sustinător al arhiepiscopului Leontie de Chile, care a purces, împreună cu alti doi episcopi, la o întărire a ierarhiei ortodocsilor de stil vechi din Grecia, urmând trecerii în vesnicie a binecuvântatului mitropolit de Florina. Sfântul Ioan este, într-adevăr, venerat în toată Grecia, unde există si o nouă capela dedicată memoriei sale într-una dintre comunitătile monastice ale Sinodului nostru (de Rezistentă, al mitropolitului Chiprian de Oropos si Fili - nota mea), mănăstirea Sfintilor Arhangheli din Aphidnai, în afara Atenei"
cine stie mai multe despre Sf Ioan Maximovici de San Francisco sa-mi trimita si mie
ma iertati daca am gresit cu ceva si daca ceva nu e adevarat din ce am copiat va rog sa ma corectati