View Single Post
  #331  
Vechi 31.01.2012, 22:05:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Impartasirea cu Trupul si Sangele Mantuitorului se face in fiecare dintre confesiunile evanghelice.



1. Visul meu nu are legatura cu schimbarea confesiunii mele -intre ele sunt peste cca. 12 ani- a fost o relatare din marturia mea. Intalnirea mea cu Domnul Iisus Hristos.
2.Eu nu mi-am schimbat religia - sunt tot crestin. Religiile in lume sunt: crestinism, iudaism, budism, hinduism... etc. In crestinism gasim mai multe confesiuni sau culte. Eu nu am parasit credinta mea, Crezul meu; dimpotriva, am aprofundat relatia mea cu Dumnezeu iar El a raspuns si raspunde cautarilor si nevoilor mele duhovnicesti.


Nu ma cunoasteti - nu generalizati. Va inteleg ca ati intalnit in viata crestini de alte confesiuni asa cum descrieti mai sus. Incercati pe acest forum sa va raportati la persoana mea. De aceea m-am si confesat public. Aici sunt EU, nu cultul din care fac parte.


in afirmatia asta recunoasteti in mine pe fratele dumneavoastra in Hristos. Asa va vad si eu, sora mea in Hristos.



Am spus ca lucrez intr-un sistem militar. Da, sunt pompier.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Una peste alta, in a cincea zi de dezbateri pe tema "Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte" -topic deschis de tanarul frate PetruD- se poate spune ca se distinge clar atitudinea dumneavoastra, fratilor si surorilor in Hristos. Pastrez pentru mine concluziile. Sper ca mai tanarului nostru frate si coleg pe forum sa ii foloseasca aceasta experienta. Pe mine unul m-a tulburat foarte mult, ramanand singur impotriva a multi (nu spun a tuturor).
Cu astfel de abordari si atitudini sa nu va asteptati la partasii duhovnicesti, nici macar in sanul bisericii dumneavoastra. Va doresc si dumneavoastra si mie sa cunoastem tot mai mult pe Domnul nostru Iisus Hristos. Si Il rog ca in dreptul fiecaruia dintre cei ce am postat aici sa auzim in ziua aceea: "Bine, rob bun si credincios; ai fost credincios in putine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intra in bucuria stapanului tau!" Asa sa ne ajute Dumnezeu! Amin.
Va felicit, stimate domn! Inca un penticostal, plin de bun-simt, se altura celor doi frati din BP de pe forum. Pacat ca nu toti neoprotestantii sunt ca voi...
Reply With Quote