View Single Post
  #644  
Vechi 13.05.2008, 21:33:45
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citit pagina respectiva pentru a doua oara si aproape ca am plans , dar cred ca nam zis ceva gresit cand am afirmat ca BOSV nu stie daca mai exista har in BOR , insa daca mai exista cu siguranta ca el va inceta atunci cand BOR va fi catolicizata ; daca va ajunge pana acolo : sa fie catolicizata ... in finalul acelei pagini scrie ca si concluzie : " După cum decurg relațiile de „colaborare interconfesională”, e vădit faptul că în scurt timp BOR va fi catolicizată. Și atunci, oare, va mai exista Har în catolicizata Biserică de stil nou? "
deci cred ca este ceea ce am zis si eu , nu stim daca mai exista har in BOR , dar daca mai exista , exista numai si numai din mila cea mare a lui Dumnezeu ; dar cu siguranta ca el va inceta sa mai existe daca BOR va fi catolicizata ... si procesul de catolicizare este extrem de evident : nu mai zic de slujirea cu ereticii , mai este in plan sa fie schimbate randuielile slujbelor , apoi centrarea spiritualitatii bisericii numai pe slujirea sociala ( adica monahismul din vechea traditie isihasta si pustniceasca , cum era la inceput , va ramane numai sub forma de slujire sociala ) , si toate celelalte " pogoraminte " pe care le planuiesc masonii si ierarhii BOR ... saracii de ei ... le plangi de mila ... sincer sunt vrednici de compatimire ; cu cine cred ei ca se pot pune ? cu sfintii parinti care iau anatemizat atat de clar siatat de direct ( exista chiar si proorocii care spun ca dupa 1900 vor aparea eretici la conducerea bisericii care o vor infesta cu invataturi neevanghelice si antihristice si ca ei vor lipsi in final bisericile lor de harul Sfantului Duh ...
ma rog , lacrimi ...

ai dreptate in legatura cu dorstor .... este egoist si nu vrea sa gandeasca decat din punctul lui de vedere ... omul mandru cel mai greu se intoarce la Dumnezeu ...