View Single Post
  #754  
Vechi 20.05.2008, 00:25:59
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sinodul BOR este schismatic fata de biserica lui Hristos cea care exista de 2 mii de ani , si care acuma exista in BOSV , cea care mai pastreaza intacta sfanta traditie : acolo unde este sfanta traditie , acolo este Duhul Sfant , spuneau sfintii parinti ...
deci lasati BORul si veniti la BOSV ca sa tineti cu adevarul
oooo , dar este atata de clar ca BORul nu mai respecta canoanele ... ma mir ca mai sunt cre4dinciosi in BOR care inca nu siau dat seama de asta ...
sau poate ca eu exagerez cand ma astept ca toti sasi dea seama atat de clar de necanonicitatea BOR ca si mine ... eu am fost rasoforit intro manastire BOR , caci am stat acolo 5 ani , pana cand mam saturat pana peste cap sa tot vad canoanele incalcate ca la piata in BOR si de asta am plecat de acolo ... eu am stat la liniste , singur 5 ani si am avut timp sa studiez situatia si canoanele si scrierile sfintilor parinti bine , incat nu mai am absolut nici o indoial;a ca BORul este necanonica ... eu am vazut ce invata staretii si episcopii in BOR si de asta am plecat de acolo ... chiar si parintii cu viata sfanta din BOR sunt infectati de boala asta a incalcarii canoanelor din BOR ... ditamai problema in BOR fratilor ... de exemplu par . Rafail Noica spunea ca a invatat de la par . Sofronie ca dupa al treilea razboi mondial nu va mai fi posibila pe pamant nicaieri nici macar dogma ortodoxa , nu numai canoanele ... deci ce sa mai zici de asemenea invatatura ?????? halal ortodoxi ... ei se cred ortodoxi fara sa respecte canoanbele , ba chiar pretind ca pot ramane ortodoxi chiar si fara dogemele ortodoxe ... ce mai erezie ????!!!!!1
si cine a spus asta ???!!!!! par . rafail noica si par. sofronie ... mai da ce ortodoxie in BOR .... faraq dogme ... daca nu credeti ceea ce am spus eu , intrati pe siteul crestinortodox pe serile filocalice ale par. rafail noica si ascultati convrbirile de acolo si va veti convinge ca par sofronie a zis cai gata acusa cu dogmele ortodoxe ... va inchipuiti ... ortodoxie fara dogme
apoi mai gasesti la par rafail si alte erezii ... de exemplu aceea a mantuirii paradoxale , cum ca acuma nuti mai trebuie pocainta pentru mantuire , ca te mantuiesti asa in mod paradoxal ... mai lasama cu ereziile astea cu mantuirea paradoxala ca rad si curcile de asa mantuire ... de aia am plecat eu din BOR , ca si staretii din manastir au preluat ereziile astea de la par rafail noica si de la par arsenie papacioc ( ca si el a mai spus erezii de genul asta , cai gata de acuma cu crestinismul canonic si dogmatic de acuma ... ) si de la altii si le propovaduiesc prin manastiri de nu mai stie bietul calugar in ce sa mai creada
eu am auzit si preoti care erau complet dezorientati in bor ca nu mai stiau in ce sa creada de vreme ce pacatul de acuma poate fi facut de bunavoie ... ei spuneau cu gura lor chiar si in momentul in care se impartaseau , caci eu discutam cu ei atuncea , ca nu mai stiu carei treba cu borul ca nu mai are nici un dumnezeu ... totul in bor este sa nu te pui cu episcopul si cu staretii sau preotii , adica cu aia mai mari decat tine , ca teai ars ... numai exista canoane , dogme , nimic ... exista o completa anarhie , ce spune ala mai mare decat tine aia faci chiar si daca ar trebui sa iti bati joc de sfanta impartasanie ... si nu degeaba spun eu asta ca am vazut preoti care au scapat impartasania pe jos so au lasdato acolo sa fie calcata in picioare de toata lumea , si cand a vrut vreun calugar sa se impotriveasca a fost mustrat de preotii respectivi in fata la toata lume a... si aata am vazuto la mai multe manastiri ... oricum , nu ca sa judecam spun eu astea , dar ... vreau sa spun ca acuma in bor nu mai conteazxa canoanele si dogmele sci numai sa fii bine pus cu aia mai mari decat tine , si bvineinteles , cu mirenii care aduc banutul las biserica ... nu mai cinteaza decat acest banut in bor sisiau vandut toti sufletul pentru el in bor ... nu ma invatati voi pe mine ca multeeeee din astea va pot spune eu despre bor ... da mai bise sa no fac ... ca sunt destule cate spun astia pe la televizor ... oricum mare minune sa mai fie multi in bor care sa se mai mantuiasca ... mai bine zis cred ca este dea dreptul imposibil sa mai fie multi din acestia
chiar si in proorocii spune clar ca dupa 1900 vor putini aceia care se vor mantui ...si asta sa implinit sub ochii nostri ...
vai iadule ca te vei satura de ierarhi si de preoti si de calugari din bor ...
mai bine veniti dragii mei la bosv sa vedeti ca acolo este adevarul lui Hristos ...