View Single Post
  #5  
Vechi 03.06.2010, 16:54:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cea mai mare minune savarsita de Iisus poate ca este chemarea Apostolilor. Un Om necunoscut de ei, despre care nu stiau mai nimic, apare intr-o zi normala din viata lor, cand erau la lucru sau oriunde erau, si le zice: vino sau urmeaza-Mi. Si fiecare, lasand toate in urma, s-au ridicat si I-au urmat Lui Hristos. Va dati seama ce impact a avut vederea Lui Dumnezeu-Fiul, imaginea si Chipul Celui dupa care ei insisi au fost creati? Eu sunt foarte curios cum arata Iisus la 30 de ani. Sfintenia emanata si aratata lumii de atunci in mod descoperit, direct, pur si simplu i-a marcat pe unii si acestia au abandonat lumea, devenind ucenicii Lui, simtind sfintenia si dorind sa-si sfinteasca sufletele...

De la un timp incoace am vazut multe filme vechi, majoritatea alb-negru, in care am observat ca actorii aratau altfel decat aratam noi acum, in 2010. Fetzele lor aratau o nevinovatie, o puritate care acum nu se mai vede niciunde. Uitati-va si voi cum aratau Gregory Peck, Sidney Poitier, Carry Grant, James Stewart, Paul Newman... Sau actrite ca: Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Sophia Loren... Toti astia parca aveau chipuri candide, nu mai zic ca jucau foarte bine, chiar si scripturile filmelor erau mult mai bine gandite.

Dar si fotografiile sfintilor de la mijlocul secolului trecut sunt revelatoare: de exemplu cum arata Valeriu Gafencu si Ioan Ianolide. Sau chiar figurile celor din familia mea, caci am poze si cu strabunicii mei.

Oare in viitor ce va fi? De fapt ce viitor?! Astazi vedem pretutindeni corpuri dezgolite, mazgalite, chipuri stricate, imbatraniti inainte de vreme, oameni pierduti, vedete zeificate, valori devalorizate, parinti ingropandu-si copiii... vai de noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote