Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1463  
Vechi 03.12.2014, 22:09:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Luca 15, 1-10

În vremea aceea stăteau aproape de Iisus toți vameșii și păcătoșii, ca să-L asculte. Dar fariseii și cărturarii cârteau, zicând: Acesta primește la Sine pe păcătoși și mănâncă cu ei. Atunci a zis către ei pilda aceasta, spunând: care om dintre voi, având o sută de oi și pierzând una dintre ele, nu lasă, oare, pe cele nouăzeci și nouă în câmpie și se duce după cea pierdută, până când o găsește? Și dacă a găsit-o, o pune pe umerii săi cu bucurie și, sosind acasă, cheamă prietenii și pe vecini, zicându-le: bucurați-vă cu mine, căci am găsit oaia mea cea pierdută. Vă spun vouă că tot așa va fi bucurie în cer pentru un păcătos care se pocăiește, mai mult decât pentru nouăzeci și nouă de drepți care nu au nevoie de pocăință. Sau care femeie, având zece drahme, dacă pierde o drahmă, nu aprinde, oare, lumina și nu mătură casa și nu caută cu băgare de seamă, până o găsește? Și dacă o găsește, cheamă prietenele și vecinele, spunându-le: bucurați-vă cu mine, căci am găsit drahma pe care o pierdusem. Vă spun vouă că tot așa se face bucurie înaintea îngerilor lui Dumnezeu pentru un păcătos care se pocăiește.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote