View Single Post
  #3  
Vechi 16.07.2007, 15:11:10
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
SITUATA APROAPE DE ORASUL BRAD,,LINGA SATUL LUI CRISAN[COLEGUL DE RASCOALA A LUI HORIA si CLOSCA],VATRA MONAHALA DIN SEC XVI,CU INTREUPERE DE DOUA SCOLE ,ESTE REINFIINTATA DUPA REVOLUITE SI A DEVENIT UN FOCAR DE SPIRITUALITATE IMPORTANT IN PARTE VESTICA A MUNTILOR APUSENI.SLUJBE IN DUH AUTENTIC ORTODOX,SI O VOCE DE EXCEPTI-MONAHUL NATANAIL,CARE ARE SI UN CD cu pricesne bisericesti cintate minunat.
Nu depare tot pe soseaua ARAD-BRAD se afla TEBEA,unde isi doarme somnul de veci eroul national AVRAM IANCU,la umbra gorunukui lui HOTIA;ceva mai la vale ,nu departe sa afla VATA,locul de nastere si copilarie al parinteluiARSENIE BOCA.
MAN, PRISLOP,SITUATA IN TARA HATEGULUI,LOC INCARCAT DE ISTORIE ,CU CETATEA SARMISEGETUSA ROMANA LA 12 KM DE HATEG si SARMISEGETUSA DACICA in muntii ORASTIEI,LA COSTESTI.
LA MANASTIREA PRISLOP ISI DOARMe SOMNUL DE VECI PARINTELE ARSENIE BOCA,mare duhovnic si om sfint;loc de pelerinaj la mormintul parintelui si deadmirare a frumoselor picturi de pe iconostas executate de parintele.Ozona frumoasa si plina de HAR.
In apropire se afla HUNEDOARA CU CASTELUL HUNIAZILOR.
DOAMNE CA MULTE LOCURI FRUMOASE prin natura ,dar si prin istoria lor,ne-ai daruit noua romanilor!
Doamne ajuta!
am o intrebare: cum as putea obtine un numar de telefon de la aceasta manastire*PRISLOP?? va intreb dearece tare imi doresc sa o vizitez si nu numai..!!! va rog tare mult sa imi spuneti daca stiti cum as pute afla un numar de telefon...sau adresa manastirii (pt a scrie o scrisoare Maicii Starete de acolo)... va rog tare mult!!
Maica Domnului sa va fereasca de rele!!
Doamne ajuta!!
ionita :)
Reply With Quote