View Single Post
  #174  
Vechi 05.11.2016, 17:40:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lasă tu neamul desfrant si păcătos,lasă luptele tale imaginare,lasa ipocrizia,fatarnicia si iubirea asta fabricată in falsitate și formalism. Eu lupt cu atitudini ca ale tale care intoxica,trag in jos,îngustează etc.
Serios, eu nu te înțeleg. Lupți împotriva mea, a unui om care te iubește.
Cunoști Scriptura cât de cât, nu? Doar ai terminat teologia. Cunoști Sfinții Părinți, cât de cât, nu?
Avem fond comun de dialog, Noul Testament și Sfinții Părinții, și Dogmatica și Sfintele Canoane.
Bun.
Cunoști în Sfânta Scriptură unde spune versetul, chiar Domnul, despre "neam păcătos și desfrânat"?
Că eu iubesc Noul Testament și Sfinții Părinți, mai mult ca însăși viața mea.
Hai să te ajut:
"Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri." - Marcu 8, 38.
Spun Sfinții Părinți, că Domnul s-a referit la neamul păcătos și desfrânat, adică toți cei din afara Bisericii, ereticii și necredincioșii, spun Părinții.
Bun. De ce îi numește desfrânați și păcătoși? Fiindcă nu se vor mântui, spun Părinții. Nimic necurat nu intră în Împărăția Cerurilor, la nunta Mirelui Ceresc.
De aceea spune: "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." - Matei 7, 21-23.
Îți dai seama ce înseamnă să faci minuni, să scoți demoni, și altele minunate, în numele lui Hristos, și să NU te mântuiești?
Pe mine unul mă apucă fiori pe șira spinării.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Din cauza asta am parasit facultatea și biserica,că nu puteam intra in acest sistem de gândire.Doar noi,doar aici,etc.Exclusivismul ăsta care separă,iluzia salvării etc.Voi ați căzut in propria capcană si nu va mai scoate nimeni de acolo.Nu neg că sunt tentat să mă intorc in biserică,să îmi finalizez studiile teologice,dar ar trebui să ajung la acest compromis al acceptării,al schimbarii,al credinței,al scopului.Eu unul nu vreau să ma bazez pe iluzie,pe mărturii.Degeaba citești viziunile sfinților si istoria bisericii și tratate de dogmatica,si bioetica si losky si florovski si breck si etc.Sunt doar tentative ,nu sunt certitudini.Și spre aceasta m-aș indrepta eu in teologie,dacă voi reveni.Spre aceasta deschidere inceputa de schemann,o incercare,chiar dacă combătută de rusi si cei de la san serge.Un liberalism teologic,practicat de karl barth si alți teologi protestanți.De acolo se poate ajunge undeva,nu din limitarea asta.Cred ca tu mai degrabă te incadrezi la justin popovici.
Frate, vrei să te vindeci?
Te întreb de 3 ori: vrei să te vindeci? În numele Domnului, vrei să te vindeci?
Există vindecare!
Doar dragostea și smerenia vindecă !
Singurele două virtuți care vindecă sunt acestea două: dragostea și smerenia. Când le ai pe acestea, nu poți deveni eretic.
Deci te rog, te implor:
Smerește-te la părintele tău duhovnic, cu lacrimi în ochi, cu "inima zdrobită și înfrântă, pe care Dumnezeu nu o va urgisi", plin de smerenie și pocăință, mergi și cere Sfânta Spovedanie, apoi pârăște acolo toate ispitirile demonilor, cu care te-ua biruit, și împlinește cu dragoste canonul de îndreptare în pocăință ce ți-l va da părintele și apoi învrednicește-te de Sfintele și Dumnezeieștile Taine, Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.
Citește din Noul Testament câte un capitol pe zi, în fiecare zi, pentru tot restul vieții tale și din Sfinții Părinți după putere și așa vei reveni în Biserică.
Și așa te-ai vindecat. Și poți începe lupta din nou cu sinele tău, cu demonii și cu lumea "neamul desfrânat și păcătos", ce-ți vorbeam mai sus, toți oamenii, pentru care a venit Domnul și pe care și noi îi iubim.
Vino înapoi, oiță preaiubită.
Vino în Biserică.
Te iubesc mai mult ca viața mea, mai mult ca pe mine însumi ! În numele Domnul, ceea ce e da, este da, îți mărturisesc că mi-aș da și viața pentru mântuirea ta numai să te reîntorci în Biserică. Că dacă te prinde moarte răzvrătit, nu te vei mântui, iubitul meu frățior.
Întoarce-te în Biserică.
Fiindcă nu există mântuire înafara Bisericii, spune Sfântul Ciprian al Cartaginei, el care a fost vrăjitor și trimitea demonii la oameni să-i facă voia lui ca vrăjitor. Uite ce minunat s-a vindecat și a devenit un strălucit episcop al Bisericii.
Vino înapoi în Biserică, altfel nu te vei putea mântui. Și nu te vei mântui înafara Corabiei Mântuirii, dată de Domnul prin Apostoli, Domnul care lucrezaă prin oameni, te-a adus aici pe forum, ca să dai de tăvălugul de Igor sau Emilian și cum vrei să-mi spui, ca să te chem la "Numele Cel mai presus de orice nume".
Spune minunat la Iacov 5:
13. Este vreunul dintre voi în suferință? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi.
14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.

și apoi spune:
16. Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.
Cei drepți sunt în Biserică. Mă voi ruga pentru tine și vindecarea ta, în nevrednicia mea și dacă am câtuși de mică dreptate înaintea Domnului, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Sale și ale Sfinților Săi mai ales cei dragi mie și ocrotitori întăritori ce i-am cerut, va asculta rugăciunea smereniei mele.
Și îmi permit să-ți dau un canon care te ține sănătos în viitor, să nu te mai îmbolnăvești deloc dacă ai smerenie sau să te îmbolnăvești foarte greu, e același canon ce mi-a dat și mie părintele meu duhovnic.
Deci te rog, nu mai citi din Losky, Schmemann, Florovsky și alți ispitiți cu ecumenism ascuns, citește numai din -Sfinții canonizați ortodox-, nu canonizați în alte "culte" sau confesiuni sau secte, sau așa.
Libertatea este aici, în Biserică.
Aștept să te reîntorci. Te vrem înapoi. Vino înapoi. Vino acasă. Trăiește în Biserică, în ascultare, în smerenie și dragoste și te vei mântui.
Să-mi dai știri despre însătănoșirea ta.
Alege să fi viu ! Alege-L pe Hristos. Alege Biserica. Și vei fi viu.
Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote