View Single Post
  #64  
Vechi 25.01.2016, 23:01:01
Dr. Victor Ardeleanu's Avatar
Dr. Victor Ardeleanu Dr. Victor Ardeleanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Despre minuni și sectari

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Concluzia logica este ca majoritatea nu-l merita pe parintele Arsenie Boca.
Dumnezeu v-a dat in aceste vremuri felinare ca sa vedeti drumul credintei
in bezna in care traiti iar voi comentati felul in care se misca flacara in felinar.
"Domne daca nu este reala ? Domne dar daca nu este le Dumnezeu ?
Domne stiu eu de la tzatza Leana ca nu asa se mica flacara intr-un felinar.
Ca sa punem capat polemicilor hai mai bine sa spargem felinarul ca sa nu
mai existe motive." Si apoi tot voi catre Dumnezeu:
"De ce Doamne nu ne ajuti ?"

Este, si Dumnezeu o arata in fiecare zi celor care se duc la Prislop.

Eu am fost mai diplomat, de fapt daca este fim fair-play , matale ar tebui
sa stii ca minunile care se intampla la mormantul lui Arsenie Boca nu le face insusi parintele ci Duhul Sfant.Ca nici un sfant nu tamaduieste cu de la sine
putere si Duhul Sfantul o face.
Ori dupa cate minuni s-au intamplat acolo sa vii cu astfel de barfe si can-can-uri insemana sa negi mininunile Duhului Sfant, asta este pacat impotriva
evidentiei-> hula impotriva Duhului Sfant.

Matei spunea: va rataciti nestiind scripturile si nici puterea lui Dumnezeu.
Vezi cum te dai de gol ?
Esti sectar sau inainte a fost sectar pana sa vii la ortodoxie ?
Ca de obicei asa fac sectarii, dau pe dinafara precum ciorba la foc .
Scopul lor nu este obtinerea de informatii ci distragerea atentiei altora
de la mantuirea lor, cu barfe can-can-uri si alte tampenii si prostii.
Un fel de Capatos-eclesiologic (ca sa citez un clasic in viata de pe forum de pe aici =)) )
Bogdaproste pentru ajutorul acordat prin ocări. Ce bune sunt ele pentru suflet. Desigur... pentru cel care le primește, nu cred că și pentru cel care le dă...

***
Mă iertați că vă întreb: pentru dvs. Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur, Sfântul Cuvios Maxim Mărturisitorul, Sfântul Ierarh Ciprian al Cartaginei, Sfântul Cuvios Nicodim Aghiortiul, Sfintele Sinoade Ecumenice, fac parte din ceata numită de dvs. generic tzatza Leana? Studiul pune lumina felinarului Părintelui Arsenie Boca în lumina dăruită nouă de Sfinții Părinți, pentru a nu greși în fața lui Dumnezeu și să considerăm minciuna drept adevăr, pierzându-ne sufletele.
O astfel de pierdere a sufletelor se poate face și prin minuni diavolești, de care ne avertizează Dumnezeu să ne ferim:
Deu 13:1
Pedeapsa proorocilor mincinoși.
„De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise și va face înaintea ta semn și minune,
Deu 13:2 Și se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ți-a grăit el, și-ți va zice atunci: Să mergem după alți dumnezei, pe care tu nu-i știi și să le slujim acelora,
Deu 13:3 Să nu asculți cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispitește Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiți pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră și din tot sufletul vostru.
Deu 13:4 Domnului Dumnezeului vostru să-I urmați și de El să vă temeți; să păziți poruncile Lui și glasul Lui să-l ascultați; Lui să-I slujiți și de El să vă lipiți.
Deu 13:5 Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l dați morții, pentru că v-a sfătuit să vă abateți de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a scos din pământul Egiptului și v-a izbăvit din casa robiei, dorind să te abată de la calea pe care ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să mergi; pierde dar răul din mijlocul tău.
Vedeți că nu toate minunile sunt făcute de Sfântul Duh. Unele sunt făcute de draci, iar altele sunt făcute de proorocii mincinoși, care se pot da și drept apostoli, darămite drept ieromonahi ortodocși:
2Co 11:13 Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.
2Co 11:14 Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.
2Co 11:15 Nu este deci lucru mare dacă și slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptății, al căror sfârșit va fi după faptele lor.
Mat 7:15 Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
Mat 7:16 După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
Mat 7:17 Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
Mat 7:18 Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
Mat 7:19 Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc.
Mat 7:20 De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște.
Mat 7:21 Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
Mat 7:22 Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
Mat 7:23 Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.


Vedeți că ne îndeamnă Dumnezeu să cercetăm minunile dacă duc la Dumnezeu, nu la dumnezei mincinoși (de pildă la persoane care vor să ne centrăm viața pe ei, ca și cum numai prin ei putem ajunge cel mai repede la Dumnezeu, uitând că centrul nostru nu poate fi decât Hristos), și dacă nu ne abat din calea Lui (poruncile, dogmele și credința Ortodoxă). Iar dacă ne abat, trebuie să pierdem răul din mijlocul nostru.
Trebuie să ne ferim de proorocii mincinoși, iar pentru aceasta să le cercetăm roadele ca să nu ne răpească de la adevăr și să nu fie pildă de lucrare a fărădelegii.

Vedeți, după cum ne arată cercetarea Sfintei Scripturi (la care ne îndemnați chiar dumneavoastră) nu minunea face credința, ci credința dreaptă arată minunea dumnezeiască, iar credința strâmbă arată minunea diavolească.
__________________
Efeseni 5:9 Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate și adevăr.10 Încercând ce este bineplăcut Domnului.11 Și nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față.