Subiect: Jocuri si anime
View Single Post
  #7  
Vechi 10.07.2017, 12:50:58
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Si eu ieri toata ziua am stat in casa si m-am jucat pe PC. Warthunder. Poate sti jocul. Am fost pasionat mai demult si de Counter-Strike.

Totusi, din fericire nu m-a prins "microbul" asta ca pe altii. De multe ori ma joc ca sa imi tina mintea ocupata si sa nu ma manance sa cutreier urbea, unde sigur ma opresc la o terasa si sorb niste beri. Statul prea mult la calculator produce depresia. Ar trebui discutat concret pe aceasta tema la un sinod, iar inteleptii Bisericii sa traga niste linii orientative.

Ideea cu jocurile e ca au acelasi efect ca si drogurile. Mereu o sa maresti dozajul. Distorsioneaza timpul si realitatea. Ortodoxia nu te invata doar ce e pacatul, ci si cum sa il previ. Toate sunt bune, dar nu toate sunt de folos. Si lucrurile care ne duc in exces trebuie evitate. Daca poti sa te disciplinezi sa te joci o ora, doua pe zi, eu zic ca e ok. Totusi, aceasta activitate trebuie sa fie la sfarsitul listei de prioritati.

Serviciul sau scoala, cititul, sportul sau orice activitate sociala...si intre toate astea gasesti si cateva ore sa te joci. Cunosc game-ri inraiti si nu e sanatos. Psihic si spiritual. Iti recomand totusi sa eviti jocurile si filmele horror. Cine i-a desenat sau construit mastile si scenariile cred ca au avut inspiratie direct de la "sursa". Si trebuie sa nu ne fascineze ca poate chiar ne vor vizita entitatile cu infatisarea hidoasa.

Deci, joaca-te dar nu te lasa luat de val.
De filme horror nu te lega, te rog.:).The Exorcist,The Amityville Horror,The Conjuring,The rite,mai bagam cateva asiatice si merita sa pierzi clipe pretioase ale mantuirii cu asa ceva.Dar totusi cine vrea experienta cinematografica chiar ttebuie sa vada Game of thrones.Adica serios decat sa rup tastaturi,sa injur mai bine fara jocuri.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote