View Single Post
  #53  
Vechi 15.09.2022, 08:24:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Îți dau câteva exemple: Conversații cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, Matei ,vorbește-mi despre rai de Suzanne Warld, apărute la Editura for You.
Apoi o serie nesfârșită: Hatorii, ființe evoluate extraterestre, venite sa salveze omenirea care oferă sfaturi prin channeling, medium autorului, Vorbește Avraam și Sarra, sfaturi tot prin channeling.
Sfaturi de la Maeștri, ființe din ierarhia cerească care ne atenționează ca între 2016-2023 va fi marea trecere pentru umanitate,cu multe provocări,vechile dogme,instituții religioase vor fi zguduite, urmând o epoca a pacii începând cu 2023,cu o singura religie sincretista pe pământ, bazata pe metempsihoza sufletelor și ideea ca Dumnezeu suntem noi (Dumnezeu s-a divizat în miliarde de suflete,care sunt Una,și care evoluează prin reîncărcări succesive pana la unirea cu Divinitatea, Dumnezeu e una cu Universul).
Asta e panteism.
Dacă ai citit carti New Age ar trebui să știi foarte bine.
S-au făcut și grupuri de meditații bazate pe învățăturile lor.
Nu au o doctrina unitară, în unele aspecte rezoneaza la unison,în altele se contrazic
Si toate vorbesc de faptul ca o data cu trecerea din zodia peștilor în cea a varsatorului se sfârșește creștinismul.
Ar fi trebuit să cunoști astea, dacă asa cum afirmi ai lecturat literatura de genul.Ma mir ca întrebi ce e atât de cunoscut.
Cred ca am fost suficient de detaliat în privința asta.

Legat de a doua problema pusa de tine. Da, asa e,au fost multe situații în care preoți SRI slujeau iar cei cu har erau chinuiți în temnițele comuniste: Valeriu Gafencu,Ioan Ioanolide, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu, Gheorghe Calciu.
Dar harul dat la preoție a lucrat. Duhul Sfant a iertat păcatele.
Nu trebuie să ne smintim ca protestanții ,care din cauza corupției ierarhiei catolice,au făcut biserici-case de rugăciune, ca nu pot fi numite biserici.
Nu facem alta Biserica.
În Biserica sunt vremuri și vremuri ca în lume, dar piatra pusa de Hristos e veșnică, dincolo de păcatele și lipsa de desăvârșire a preoților,episcopilor.
Imi pari suficient de cunoscător în cele bisericești din postări,de asta ma mit ca pui problema asa și ceri explicații la ceva cunoscut.
Stii foarte bine ca Harul lucrează indiferent de starea de pacatoșenie a preotului.
Dacă intrebarea venea de la alt user nu ma mira, dar nu de la tine care ai cunoștințe legate de învățătura de credință ortodoxa.
Alo,pai ce faci?:))

Iar le îmbârligi....

In primul rând fa distincția clară între a ataca ceva și a apăra ceva...

Singurul care ataca aici ești tu.

Eu nu am atacat biserica ortodoxă, creștinismul sau nicio alta religie...

Tu ataci orice este infarara ortodoxiei...

Deci cine este,ignorantul aici?Tu care nu cunoști nici ortodoxia, nici sfera "new age" și încerci să pari mare savant in ambele....Sau eu,cel care am afirmat mereu că toată spiritualitatea și toate religiile sunt căi veridice spre Absolut, însă niciuna una perfectă...

Cei care gândesc că tine sunt plăgile rațiunii,ale spiritualității și ale oricărei metode de gândite, trăire etc..

Îți repet,eu critic doar modul în care ai expus ideile tale,nu pe tine că om,spirit...

In primul rând trebuie sa învățăm să gândim,studiem, judecăm , analizăm și după să emitem opinii despre ce am citit, văzut,studiat, ascultat etc..

Eu vad ortodoxia integrată în arborele spiritualității universale...

Ortodoxia crede că ea este arborele Adevărului Absolut iar restul este desprins din ea și trebuie tăiat că fiind eteric..

Asta este singura chestie cu care nu sunt in acord cu ortodoxia in acest aspect...

Însă a afirma că tot ce nu este în acord cu ortodoxia este o erezie...Cea mai mare "tâmpenie",cu tot respectul față de părinți, sfinți și orice alte mari personalități ortodoxe...

Însă capacitate unui om de a trăi în duh,de a fi un vindecător, profet sau orice alte capacități avute de persoane din cadrul ortodoxiei nu indică că opiniile lor trebuie luate că adevăr absolut.Bun nu este nimic greșit în a ne lua modelele și a urma sfaturilor lor.Insa a le impune și a dezintegra orice nu este în concordanță cu ele este dezastruos.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote