View Single Post
  #14  
Vechi 06.06.2016, 00:59:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Poate Dumnezeu vrea sa dea un DAR MAI MARE-nu unul ci patru copii

Citat:
În prealabil postat de MadaDeea Vezi mesajul
Buna, de ceva timp tot incerc sa raman insarcinata si nu reusesc, nu stiu ce sa citesc, ce sa fac, cum sa citesc si cand, va rog sa imi sugerati si mie ce ar fi cel mai bine si ce a avut un rezultat foarte bun. Multumesc!
E bine sa mai dati din cand in cand cate un feedback inapoi.
De obicei ce s-a intamplat uneori in cazuri asemanatoare cu care am avut tangenta.S-a facut o agresiune puternica impotriva propriului corp INAINTE, prin doua lucruri:

1.Anticonceptionale-aceste medicamente creeaza o agrresiune puternica impotriva corpului femeii.Sunt unele femei care le pot folosii doar timp scurt, ptr ca le face rau.
2.La un eventual avort "mecanismul" extrem de fin si ultracomplex este dat peste cap, si pe langa asta, apare un fenomen spiritual :"pacatul".Tu nu ai vrut acel copil cand ti l-a dat
Dumnezeu, dar l-ai vrut atunci cand ai vrut tu.

E posibil ca sa nu se fi intamplat nici una din astea.Eu va recomand sa cititi:
Cartea 1 a regilor.Cap.1
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul...nt/66/I%20Regi
Ce spune aici, femeia asta s-a rugat Domnului fierbinte ptr un copil, dar un copil care sa il
daruiasca Domnului, nu un copil care sa il tina ptr ei.

Probabil este vremea unor fagaduinte ca si in cazul Anei.Deci ea isi dorea din inima un copil ,si a facut o fagaduinta Domnului:
10. Ea însă s-a rugat Domnului cu sufletul întristat și a plâns amarnic,
11. Și a dat făgăduință, zicând: "Atotputernice Doamne, Dumnezeule Savaot, de vei căuta la întristarea roabei Tale și-ți vei aduce aminte de mine și de nu vei uita pe roaba Ta, ci vei da roabei Tale un copil de parte bărbătească, îl voi da ție, și nu va bea el nici vin, nici sicheră, nici brici nu se va atinge de capul lui".

Cum am mai spus uneori oamenii isi doresc un copil, atunci cand vor ei(deobicei cand simt ca cariera e OK), nu cand li-l da Dumnezeu.Dar nu isi pun o intrebare :"Daca Dumnezeu vrea sa dea mai multi copii si familiile respective nu ii primesc si omoara Darul lui Dumnezeu!
Toata lumea vrea azi de obicei un copil.Se limiteaza la atat.Dar lui Dumnezeu poate nu ii place asta.Poate vrea sa dea trei sau patru copii in casa asta!
Vedeti lui Ana i-a fost spre folos ca nu a primit de la inceput ce a cerut, ci a fost o
perioada in care a fagaduit si ea ceva drept multumire.Si apoi s-a tinut de cuvant.

24. Iar după ce l-a înțărcat, s-a dus cu el la Șilo, luând trei viței, câteva pâini, o efă
de făină și un burduf de vin, și a venit la casa Domnului în Șilo și a venit și copilul împreună cu ei, dar copilul era încă prunc.
25. Și l-au adus înaintea feței Domnului, iar tatăl său a adus jertfa rânduită în asemenea
zile și au junghiat un vițel. Ana a adus pe prunc la Eli,
26. Zicând: "O, domnul meu!, viu să fie sufletul tău, domnul meu! Eu sunt acea femeie care am stat aici înaintea ta și m-am rugat Domnului.
27. Pentru acest copil m-am rugat eu și Domnul mi-a plinit cererea ce am cerut de la
Dânsul.
28. Și acum eu îl dau Domnului pentru toate zilele vieții lui, să slujească
Domnului"
. Apoi s-au închinat acolo Domnului.

Poate tot asa e un moment in care Dumnezeu vrea sa va ridice pe un plan superior.Poate vrea sa face-ti o promisiune, sa tineti posturile in toate posturile mari si cele doua zile pe saptamana,vrea poate ca sa va vada mai des la Biserica.Cand nu puteti merge imprreuna macar unul sa fie prezent.Poate vrea asta sa spuneti:" Doamne cati ne vei da, ii vom primi! Nu ne vom feri."
Sau poate nu veti putea duce asta(ceea ce de fapt multe familii de protestanti fac si au si mai mult de zece copii)si veti spune vom primi patru copii si apoi, nu vom face avort dar ne vom feri. Ma rog cand te "invoiesti cu Dumnezeu " trebuie sa te gandesti bine ca sa nu faci o fagaduinta pe care nu poti sa o indeplinesti.Dar macar sa te stradui.
Oricum sfatuiti-va cu un duhovnic inainte.
Domnul sa va ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote