View Single Post
  #66  
Vechi 23.01.2022, 17:35:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ce este rau in a petrece hm? Tu mergi la nunti, botezuri, onomastice, majorate ca inainte sa te distrezi? Ce treaba are Dobrogea cu distractia locala si aniversarile unor oameni, sau atragerea clientilor la terasa?
Există Sfinți Părinți care au criticat dansul la nuntă:
Sfântul Ioan Gură de Aur - Despre Modul de a prăznui nunta:

„ Întru totul necuviincios și rușinos lucru este să bagi în casă bărbați desfrânați și dansatori și orice alai satanic [pompe satanike]4. „Aduceți-vă aminte de lanțurile mele”, zice Pavel (Coloseni 4,18). Lanț este nunta, lanț orânduit de la Dumnezeu. Iar dezlegarea lui este desfrâu și împrăștiere.”


Deci nici la nunți nu e treabă ce se face, am văzut că la neoprotestanți nu se dansează.

Păi cum ce treabă are, dacă e un spațiu sacral , dacă din cauza comportamentului față de sfinți pierdem binecuvântarea ?

Cum ar fi ca pe muntele Athos care e o insulă și are și spații laice administrative să se țină petreceri ? Și muntele Athos mustește de sfinți neștiuți îngropați acolo, sunt poate mii de pustnici neștiuți care au adormit acolo, când pășești calci pe un tărâm sacru.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Poate sa ma asemene cu oricine in mediul ala, eu nu bag droguri sau beau alcool ca sa imi fac treaba de DJ.
Eu nu am zis că tu ai face ci că tu indirect le întreții atmosfera altora care își dau în petec, până la urmă nu te obligă nimeni să fii DJ și viața merge înainte și dacă nu ai mai fi sau dacă ai face instrumentale pe net.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Iar acum trebuie sa iti dau explicatii tie, ca sunt crestin si nu fac chestii de genu...(ca sa mai vada si restu lumii pe aici).
Nu trebuie să-mi dai explicații mie, dacă ai crâșmă nu e păcat, chiar dacă te-ai spovedi, împărtăși, ai sfinți localul ?

Eu așa intuiesc că e păcat să întreții o atmosferă, chiar dacă ai inteligența să te păzești de fel de fel de ispite, ochii tot nu ți-i poți păzi, ești o rotiță dintr-un angrenaj care-și pune amprenta pe sufletele celor mai tineri.

Că veni vorba de 30 de ani și moși, păi la 30 de ani nu mai ești la prima tinerețe, iar Hristos la 30 de ani se pregătea de propovăduire, cu cât începi mai devreme studiul și reflecția biblică și patristică ai șanse să acumulezi mai mult pe timpul vieții.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
In Olanda, DJ-i sunt respectati, au alt statut, si nu sunt stereotipuri. Mentalitatea din Olanda e cu mult superioara fata de Romania. Ei nu sunt ca bufonii din Constanta.
Nu-mi doresc să trăiesc în Olanda sau să transform România în Olanda, dacă am ales să stau în România încerc să mă bucur cât se mai poate de credință, la un moment dat se va termina și asta cu cultul public, că oamenii vor sărăci și nu-și vor mai permite să întrețină clădirile sau vor fi taxați prea aspru, atunci vor fi biserici mai mici sau comunități mai închegate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.01.2022 at 17:43:23.
Reply With Quote