View Single Post
  #5  
Vechi 02.10.2013, 06:29:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
Intrucat urmeaza sa ma duc la spovedanie saptamana viitoare, cu ajutorul Domnului, ma gandeam daca ar trebui spuse si pacatele savarsite dinainte de penultima spovedanie, care am uitat sa le zic atunci (nu ascunse, nespuse nu cu intentie ci din prea multe pacate pe cap, si uitat la momentul respectiv pe celelalte).
Intreb pentru ca parintele m-a intrebat atunci: mai ai si alte pacate? si eu i-am zis ca nu, dar ca e posibil sa mai fie altele de care sa nu imi aduc aminte si pe care sa nu le fi zis. Le-am facut o lista, dar daca le citesc ma tem ca nu ar mai fi din inima ci doar ca o formalitate, nu as pune accent pe pacatele ce ma apasa pe mine pe suflet.
Cum se procedeaza, se mai spun pacatele nezise la spovedaniile anterioare? Sau doar cele de la cea mai recenta marturisire incoace?
Va multumesc anticipat
Toate păcatele trebuiesc spuse la spovadă pentru a fi iertate.
Dacă nu vă ami aduceți aminte de altele, să nu spuneți că nu mai aveți, ci că nu vă mai aduceți aminte de altele, iar la următoarea spovadă le puteți spune și pe acelea, sau oricând vă amintiți.

Este foarte bine că ați făcut o listă și astfel demonstrați că v-ați pregătit serios(deloc formal) pentru spovadă.
Reply With Quote