View Single Post
  #1  
Vechi 19.08.2023, 15:42:07
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 745
Implicit Diferente dintre monahismul catolic si cel ortodox

Stie cineva mai multe despre monahismul catolic si despre cum difera fata de monahismul ortodox? Vad ca nu prea mai sunt catolici activi pe forum dar am zis sa intreb oricum.

In primul rand inteleg ca ei au multe ordine. In loc sa aiba calugari pur si simplu, ei au mai degraba diferite ordine religioase care pot fi sau nu fi ordine monahale. De exemplu, au ordinul dominican care uneori este descris ca "ordin calugaresc" dar are statut canonic de "ordin mendicant", refuzand modelul monahal ci, dupa cum zic ei, preferand sa predice prin lume si cersind. Tot asa, au ordinul fransican care este tot ordin mendicant si cica ar cersi si ei. Pana aici, nu-mi dau seama daca ce zic ei are legatura cu ce fac ei in realitate: chiar fac ce spun ordinele astea astazi? Daca nu, ce fac si de ce? Apoi au ordine clericale precum ordinul iezuitilor care inteleg ca ar fi (fost?) mai mult preocupati de reforme si activitate misionara.

In sfarsit, au ordine cu adevarat monahale precum ordinul benedictin, ordinul cistercian, si ordinul trapist care par reformari succesive iscate cand nu le-a convenit cate ceva. Aceste ordine par ca au, oficial, sub 10,000 de membri in total, deci cam cati calugari si maicute avem noi in Romania.

Ei bine, cum se compara? Stie cineva mai multe? Ei refuzand isihasmul si indumnezeirea, cu ce inlocueisc contemplarea? Cat despre ordinele acestea, mie imi aduc aminte de protestantism: aceasta idee de a "lua-o de la inceput" de fiecare data cand nu-ti convine ceva.

In fine, n-am fost vreodata la o manastire catolica si nu stiu mare lucru, deci sper sa invat de la voi.

Edit: Despre activitatea iezuiților, vedeți acest articol: https://ro.orthodoxwiki.org/Naș...n_Transilvania
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 14.02.2024 at 11:48:32. Motiv: Adăugare link către „Nașterea uniației în Transilvania”
Reply With Quote