View Single Post
  #137  
Vechi 26.01.2014, 05:01:21
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Că ești ortodoxă, garant ți-o fi cristelnița. Eu ți-am spus că MIE nu îmi pari a fi, oricât te-ai declara că ești. Pentru mine, spun a X-a oară, nu ești.
Păi cine e ecumenist poate să mai fie ortodox?

Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!

Sfinții Părinții nu purtau de loc convorbiri (tratative) cu ereticii, nu se uitau la amabilități și politețuri; ei doar mărturiseau adevărul. Biserica Ortodoxă a Sinoadelor Ecumenice nu a deschis un dialog cu „Bisericile ereticilor. Nu s-a declarat pe sine membru organic al unei societăți care urmărea s-o unească cu eunomienii, anomeii, arienii, apolinarienii sau cu sabelienii . Dimpotrivă, primul canon al celui de-al doilea Sinod ecumenic nu cheamă la o unire, în cadrul vreunei organizații, cu ereticii, ci îi anatemizează.
Nu există, așadar, dialog cu ereticii care continuă să rămână în înșelare. Sfinții Părinții nu au vorbit cu ereticii de la egal la egal. Nu au întreținut dialoguri,în termeni de egalitate, după cum vor astăzi unioniștii. Respingeau afirmațiilor lor, iar atunci când aceia rămâneau neclintiți în înșelarea lor, Părinții purtători de Dumnezeu întrerupeau comuniunea cu ei, îi cateriseau și îi anatemizau. Îi îndepărtau de la Trupul Sfânt al Bisericii ca pe unii ce aparțineau „sinagogii satanei”.
Arhim. Haralambie Vasilopoulos
Reply With Quote