View Single Post
  #13  
Vechi 22.01.2010, 14:30:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Spui ceva neutru.
Fiul meu merge la gradinita si intr-o zi mi-a descris toti colegii lui. Mi-a placut f mult ca nu a spus nici un lucru negativ. M-am gandit ca am de invatat de la el.
Nu trebuie sa incerci sa placi, ci sa fii constienta ca parerile tale, chiar obiective si bine intentionate pot ajunge la urechile celui criticat sub alta forma. Mie mi s-a intamplat de multe ori ca lucruri pozitive sa fie rasucite si rau interpretate.
Parerile nu trebuie intotdeauna exprimate. Parerile se pot schimba etc.
Poate ca cel din fata ta nu crede despre ca este ipocrita, de ex. Dar cand tu o vei descrie astfel, si cel din fata ta poate sa-si schimbe parerea despre ea din rau in mai rau (da, vai, este SI ipocrita).
cui crezi ca-i pica bine sa auda ca e facut in fel si chip? hahahahah.... dar daca persoanele dragi mie imi atarg atentia ca-s prea directa (offff.... asta-i un defect), sau prea categorica, sau exagerez, nu ma supar, ca stiu ca-mi vor binele si nu o fac din rautate. la mine daca o persoana mi se pare ipocrita, chiar este. iti dau un exemplu. fac cunsotinta cu o persoana, n-o cunosc, e prima data cand imi iese in cale si n-o plac. nu ma intreba de ce, nu o plac, ceva imi repugna. imi spun: stai linistita, nici nu stii cine este, si cataloghezi din start ca nu-ti place. si ma port dragut, amabil, sincer... si la ceva timp persoana ma loveste pe la spate. crede-ma ca mi s-a intamplat de multe ori si mereu spun: daca prima impresie e negativa, inseamna ca persoana e negativa. cum cunosc o alta persoana, parca mi se sterge memoria si iar o iau de la capat: dragut, amabil, sincer.... si iar imi scot cutitul din spate peste ceva timp.
deci la mine greu imi schimb parerea. ipocrita nu m-a facut nimeni, ca deobicei spun in fatza.... dar "exagerata" da... hahahhahaha
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote