View Single Post
  #6  
Vechi 26.06.2010, 16:41:04
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Deci eu trebuie sa am credinta numai si numai in Dumnezeu si atit ,nu trebuie sa cred in acele ginduri urite
Gindurile care ma sperie sint ca o sa mor ,ca o sa orbesc ,si alte ginduri asemanatoare cu astea deci pline de spaima care imi provoaca multa frica ,dar mentionez ca nu fac eu aceste ginduri .Cind imi apare un gind ca asta eu trebuie sa ramin acolo unde a aparut acest gind si sa zic ceva pozitiv ,crezind ca vorba pozitiva va distruge acel gind urit ,deci ma chinui mult si ma ofileste si fizic si psihic .
Si cind intru in biserica gindurile actea urite incep ,iar eu aflinduma in biserica mie frica ca le aude Dumnezeu si le crede adevarate ,cu toate ca nu sint facute de mine
Deci eu daca vorbesc cu Dumnezeu ,el ma asculta ,si ma crede ce zic eu constient?
Deci acele ginduri false nu le crede Dumnezeu?
Imi cer scuze pentru intrebarile astea ,dar asta este cind ajungi la disperare.
Ce carti as putea sa citesc ca sa-mi intaresc credinta in Dumnezeu ,si mentionez ca sint setos dupa credinta in Dumnezeu
Ce varsta ai? :)
Dumnezeu este atotstiutor, Dumnezeu te-a zidit, Dumnezeu este Adevar, Dumnezeu nu "crede" ceva gresit, nu confunda, nu face greseli. Si mai ales, te iubeste.

Dumnezeu iti stie tainele inimii si stie ca acele ganduri nu sunt de la tine. Dumnezeu te crede cand ii spui ceva constient (rugaciune).

Sa nu iti fie frica si sa nu te mai chinui din cauza aceasta. Si nu incerca nici sa neutralizezi cu ganduri pozitive ispitele acestea, pentru ca asa tu o sa te macini singur cand c-un gand rau cand cu unul pozitiv.

Fa-ti un program de rugaciune care sa nu fie influentat de lucrurile acestea: jumatate de ora dimineata pentru rugaciunile de dimineata; jumatate de ora seara sau cat simti tu pentru rugaciunile de seara care se gasesc in orice carte de rugaciuni/mic ceaslov. Le citesti cu credinta si nadejde.

Citeste din Noul Testament si in rest sunt atat de multe lucruri frumoase ca nici nu stiu ce sa-ti recomand: vietile sfintilor, filocalia, ca sa iti faci o idee arunca o privire pe arhiva-ortodoxa.info si o sa gasesti multe lucruri de citit si ascultat care sa te bucure :)

Nu-ncerca sa te lupti singur cu gandurile astea si nici sa nu te lasi daramat de ele si sa nu faci ritualuri din astea automate (hula, vai sa zic repede un gand pozitiv). Nu tu le distrugi, nu tu le risipesti, ci Dumnezeu o va face. Tu doar sa-L rogi.

Dar neaparat sa te spovedesti si sa te impartasesti.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote