View Single Post
  #19  
Vechi 11.04.2011, 12:04:26
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Revin un pic ...

La punctul 4 am scris cum sa faci asa incat ceilalti sa nu-si dea seama ca postesti. Insa citind acum pe un blog ( http://raromecatona.blogspot.com/201...-credinta.html ) cateva cuvinte ale Parintelui Paisie Aghioritul observ ca am gresit.

Analizeaza si tu cuvintele de mai jos:

"«Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri.» (Luca, cap8, 38.)
- Părinte, oamenii care trăiesc duhovnicește în lume trebuie să arate celor lumești că postesc?
- Când e vorba de posturile rânduite de Biserica noastră - miercurea, vinerea, posturile mari - atunci trebuie, pentru că aceasta este o mărturisire a credinței. Însă celelalte posturi, care se fac din nevoință, pentru dragostea lui Hristos, sau pentru a fi auzită rugăciunea noastră într-o anumită cerere, trebuie să se facă în ascuns. Scopul nostru este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox. De aceea vezi că o predică nu schimbă nimic, nu îl schimbă pe celălalt oricât de bună ar fi, dacă cel ce predică nu are viață."
(Părintele Paisie Aghioritul - "Trezire duhovnicească")

Deci iata, Parintele Paisie spune ca nu e bine sa ascunzi ca postesti (la timpul randuit de Biserica).

Bineinteles, nu trebuie sa faci caz din asta.
De asemenea, cred ca nu e bine sa ai discutii contradictorii interminabile (despre post) cu persoanele care au o alta parere.

Last edited by addavv; 11.04.2011 at 12:07:32.
Reply With Quote