View Single Post
  #823  
Vechi 04.05.2011, 19:37:51
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Stau de vorba cu cineva care a postat o poveste si care crede intr-o poveste.



Intr-o Unitate nu poate exista nicio iluzie dar exista iluzia pe langa Unitate. Unitatea este viata, fiinta. Ai o viata, ce nevoie mai ai de iluzie? De unde vine iluzia? De la sinele fals care se numeste egou, si care nu are viata ci doar se lupta pentru supravietuire.

P.S. Interesant este faptul ca cei religiosi, nu numai ca isi condamna aproapele de alta conceptie, dar are nevoie de el. Daca ar pierde aproapele ar pierde si ultima nevoie, nevoia de opozitie, atunci ce ar mai ramane din identitatea lui?
:))))) Și ziceai că eu cred într-o poveste? Dacă nu ai fi atât de autoiluzionat ai fi observat de mult că și tu crezi într-o poveste. În propria ta poveste. Și trăiești în iluzie. În iluzia că tu ești separat de ceilalți de vreme ce ai acces la ceea ce ceilalți nu au acces. Vezi cum revine chestiunea separării? Cum poți fi, așadar, separat de ceilalți prin aceea că ceilalți nu înțeleg ceea ce tu înțelegi dacă separarea e... falsă (iar falsitatea înseamnă tocmai... lipsa identității, adică alt-ceva decât adevărul!)? Și cum înțelegi tu că ceilalți nu înțeleg dacă nu există discriminare de nici un fel, dar tu îi deosebești pe ceilalți de tine însuți? :)))) Hai că te las în propria ta poveste...

P.S. - Vei ieși din iluzia că tu nu ești în iluzie (negația pe care o subînțelegi pentru a deosebi presupune separația care ți se pare că nu există) atunci când vei înceta să te mai contrazici (contrazicerea este tot semnul unei... divizări). Și te contrazici când spui că "exista iluzia pe langa Unitate" - care "pe lângă Unitate", prietene? Dacă "Unitatea" ta nu are diferență, atunci nu mai poate fi nimic "pe lângă", "prin preajma", "pe afară" față de ea căci acest "pe lângă" înseamnă tocmai separare și atunci spui, de fapt, din nou că "Unitatea" ta are diferență. Cu atât mai puțin mai pot exista "în" sau "pe lângă" Unitate "euri false" și alte găselnițe care toate presupun separarea despre care tocmai ai presupus că este imposibilă și inexistentă în "Unitatea" ta...:))) Vezi dară ce-ți face logica?...

P.S. 2 - Am scris povestioara tocmai pentru "credincioșii" care au impresia că "numai ei se vor mântui". Dar, autoiluzionat cum ești, nu reușești nici măcar să pricepi unde bat postările mele cu adevărat... :))))
Reply With Quote