View Single Post
  #20  
Vechi 21.04.2012, 12:16:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Vă rog să recitiți (Luca 1,26-38) ca să vedeți că Maria nu a fost întrebată, ci i s-a comunicat voia Domnului, iar ea s-a supus. Maria nu putea să refuze pentru că era neprihănită.

Am mai citit din cele se s-au scris aici(nu mai țin minte cine a scris) că Dumnezeu voiește mântuirea noastră a tuturor; asta am citit-o și în Scriptură. E logic că dacă El așa voiește, atunci așa se va întâmpla, nu? Nu e El atotputernic?
Bunavestire, printre multe alte bogate și minunate arătări de taine dumnezeiești, ne dezvăluie rânduiala după care dorește Domnul să lucreze cu oamenii. Preacuratei i s-a comunicat voia lui Dumnezeu, iar Maica a consimțit liber nu înainte de a cere informații suplimentare asupra modului cum avea să-L nască pe Hristos.
Și nouă ni se comunică zilnic voia Domnului cu fiecare dintre noi și toți laolaltă, dar totuși fiatul nostru e adesea ezitant, dacă nu lipsește cu desăvârșire. Noi spunem ”facă-se voia Ta” și ne așteptăm să ne teleghideze cineva din ceruri, fără osteneală, fără străduință, fără riscuri.
Oare câte bunevestiri am ratat fiecare dintre noi din pricina lipsei de discernământ și a nesimțirii duhovnicești?

Creștinismul nu folosește cuvintele soartă/destin, fiindcă moștenirea semantică a acestora duce la confuzii grave și credință strâmbă (stravodoxie), întrucât păgânul moira (destin implacabil, dar și zeitate impersonală, arhaică a panteonului grecesc ) parazitează în continuare mentalul colectiv al multor popoare, chiar și cele ortodoxe. Pentru a înlătura orice ambiguitate, Biserica propune termenul ”prooroismos” care nu înseamnă altceva decât sinergia (conlucrarea liberă) între voia lui Dumnezeu și voia omului. Sfântul Ioan Damaschin numește voia lui Dumnezeu ”înaintemergătoarea” mântuirii tuturor oamenilor și o aseamănă cu stâlpul de foc care arăta evreilor, noaptea prin pustie, direcția cea bună. Partea omului e să aleagă calea cea dreaptă și să nu se abată din drum, știind că este predestinat fericirii veșnice și comuniunii nesfârșite cu Domnul.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote